MediaCat

Norveç dizisinden yaratıcı sosyal medya kullanımı

İzleyici sayısını artırmanın farklı bir yolu.

Norveç dizisinden yaratıcı sosyal medya kullanımı

Online mecraların televizyondaki izlenme oranlarına ciddi bir şekilde meydan okuması ile birlikte, yayıncılar da izleyiciyi -özellikle de gençleri- ekran başında tutmanın yeni yollarını arıyorlar. Bu çabalara bir örnek de Norveç’ten geliyor. Norveçli televizyon kanalı NRK, gençlik dizisi Skam’ın izlenme oranlarını yüksek tutmak adına işin merkezine Instagram’ı koyuyor.

Öncelikle Skam’ın konusundan bahsedelim. Skam, Norveç’in başkenti Oslo’daki bir banliyöde okumakta olan gençlerin hayatını işleyen bir dizi. Fakat bu dizi haftalık bölümler halinde yayınlanmakla kalmıyor. Gençlerin hayatlarından kesitler ve sosyal medya gönderileri, hafta boyunca gerçek zamanlı olarak paylaşılıyor. Yani, dizideki bir sahne yılbaşı gecesinde geçiyorsa, yılbaşında aynı sahne online olarak yayınlanmaya başlanıyor. Toparlanan sahneler her hafta 20 dakikalık bir bölüm oluşturacak şekilde hem televizyondan hem de internet üzerinden yayınlanıyor.

Ülkenin beşte biri izliyor

Dizinin dördüncü sezonunun son bölümü 24 Haziran günü yayınlandı. NRK’ya göre, dördüncü sezonun sonunda Skam’ın bölümleri web sitesinde 1,3 milyon tekil izleyiciye ulaşmış durumda. 1,3 milyon ise ülke nüfusunun beşte birine denk düşüyor.

Dizinin izlenme açısından elde ettiği başarının ardında yatan ise karakterlerin sosyal medya aktiviteleri. Dizide yer alan 15 karakterin kendilerine ait Instagram hesapları bulunuyor. Bu hesaplardaki toplam takipçi sayısı ise 800 bin. Ayrıca, karakterler sürekli grup sohbetleri ve mesajlaşma ile de online faaliyetlerine devam ediyor.

Hesapların yönetilmesinden sorumlu olan NRK prodüktörü Mari Magnus, asıl amaçlarının, hedef kitleyi yansıtacak bir program yapmak olduğunu söylüyor. Genç neslin NRK’nın kendilerine hitap eden bir iş ortaya koyamayacağı şeklindeki inançlarının sorun yarattığını gördüklerini belirten Magnus, kanalın herkese hitap eden yayınlar yapması gerektiğinin de farkında.

Instagram önemli bir araç

Skam için yürütülen araştırma evresinde ise Instagram hakkında söylenenler ilgilerini çekmiş. İnsanlardan gelen “Instagram kimliğimin büyük bir parçası” ya da “Instagram’da ne isem gerçekte de oyum” tarzı yaklaşımlar, dizinin hikâyesinde ve dağıtımında sosyal medyanın kullanılması seçeneğini önlerine getirmiş.

Her ne kadar karakterlerin Instagram paylaşımları ya da grup sohbetleri ana hikâyenin büyük bir parçasını oluşturmuyor olsa da, karakterlerin gelişimi açısından önem taşıyor. Magnus tarafından yönetilen paylaşımlar akıcı ve de karakterlerin doğasına uygun. Paylaşımlar sürekli aynı da kalmıyor; sezondan sezona değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, dizide arkadaşları ile sorunlar yaşayan bir karakterin Instagram paylaşımlarında zamanla azalma meydana gelebiliyor.

Dizinin haftalık olduğu kadar günlük olarak da takip edilebilir olarak tasarlandığını belirten Magnus, izleyiciyi dizinin yarattığı evrenle iç içe geçirmeyi istediklerini söylüyor.

Her ne kadar diziyi haftalık olarak takip eden kişi sayısında azalma olsa da, Skam’ı online olarak takip edenlerin sayısı artıyor. Diziyi haftalık olarak takip etmekten ziyade günlük kısa videolar üzerinden takip edenlerin sayısı artıyor.

Gerçek dünyadan kopuk değil

Dizi karakterlerinin sosyal medya hesaplarından sadece dizideki anlatıya dair paylaşımlar da yapılmıyor. Örneğin, Manchester terör saldırısı gibi gerçek dünyaya dair olaylar hakkında da paylaşımlarda bulunuluyor. Böylece, kurmaca ile gerçek hayat arasındaki sınırlar da bulanıklaştırılmış oluyor. Hedef kitle ise bu durumdan şikayetçi değil. Dizinin kurmaca olduğunun farkında olmalarına karşın, karakterlerin hem dizinin kurmaca dünyası hem de gerçek hayat ile paylaşımlarda bulunmaları, dizinin konseptine daha samimi bir hava katıyor.

Magnus, Instagram’ın hikâyeyi desteklemek için mi yoksa dizinin tanıtımı için mi kullanıldığının bir öneminin olmadığı görüşünde. Hem dizi hem de Instagram birlikte iyi iş çıkarıyor. Instagram, dizinin konuşulmasını sağladığı kadar hikâyenin aktarılmasına da yardımcı oluyor.

Etkileşimin gücü

İzleyicilerin etkileşimlerinin ve yorumlarının da önemi belirtmek gerek. Dördüncü sezon biterken, tek bir Instagram paylaşımı 1,500 yorum alıyor. Bir örnek sunmak gerekirse, dizinin ana karakteri sevgilisine attığı mesaja yanıt beklerken, izleyicilerden biri o karakterin Instagram paylaşımına “Ondan yanıt gelene kadar sınava çalışamayacağım.” yazıyor; Magnus da bu yazıyı alıp ana karakterin arkadaşları ile yaptığı grup sohbetine yapıştırıveriyor. Böylece, izleyiciler de diziye direkt olarak katkıda bulundukları hissi verilmiş oluyor.

Yazı: Lucinda Southern- Digiday

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.