Dişi Aslanların gözünden Cannes Lions ödülleri

Les Lionnes, Cannes Lions'ta ödül alan işleri kendi kriterleriyle değerlendirdi.

25.06.2019 - 16:26 | Sencer Uçar

Dişi Aslanların gözünden Cannes Lions ödülleri

Mad & Woman Kurucusu ve CEO’su Christelle Delarue önderliğindeki Les Lionnes (Dişi Aslanlar) organizasyonu; sektördeki kadınları korumak, kadın haklarının iyileştirilmesini sağlamak ve sıradanlaşan cinsiyetçiliğe dur demek amacıyla bu yıl Cannes Lions’a bir alternatif sunmak için kolları sıvamıştı. Dişi Aslanlar, Cannes Lions’ta ödül alan işleri analiz etti ve elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda işleri ödüllendirdi.

Delarue yönetimindeki 50 kadının işlerin künyelerini ele aldıkları analizlerine göre, Cannes Lions’ta kazananların yalnızca yüzde 11,23’ü cinsiyet eşitliği açısından geçer not alabildi. Dişi Aslanlar, 68’i Bronz, 25’i Gümüş ve yedisi Altın olmak üzere toplam 100 Dişi Aslan ödülü verdi.

Ödül değerlendirmesinde kullanılan kriterler şöyleydi:

  • Altın Dişi Aslan için: İşin hiçbir cinsiyetçi öğe barındırmaması, künyesinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmış olması, kreatif direktörünün kadın olması ve ajans yönetim kurulunda cinsiyet eşitliğinin bulunması.
  • Gümüş Dişi Aslan için: İşin hiçbir cinsiyetçi öğe barındırmaması, künyesinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmış olması, kreatif direktörünün kadın olması.
  • Bronz Dişi Aslan için: İşin hiçbir cinsiyetçi öğe barındırmaması, künyesinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmış olması.

Analizlerin, sektörün yönetim kademelerinde kadınların sinir bozucu bir şekilde yer bulamadığını ortaya koyduğunu belirten Delarue, her 10 Aslan’a karşılık bir Dişi Aslan verdiklerini ve Bronz Dişi Aslan ödüllerinin de büyük çoğunluğunun post prodüksiyon ve müşteri ilişkileri tarafında çalışan kadınlar nedeniyle dağıtıldığını söyledi. Altın ve Gümüş Dişi Aslan sayısının az olmasını kreatif tarafta çalışan kadın sayısının azlığıyla açıklayan Delarue, yönetim kademesinde durumun daha da kötü olduğunu ekledi. Delarue, cinsiyet eşitliği açısından Kuzey Amerika’nın daha iyi bir pozisyonda olduğu, Avrupa ve Güney Amerika’nın ise en alt sıralarda yer aldığı bilgisini paylaştı. Delarue tarafından paylaşılan bir diğer ilgi çekici bilgi de bu yıl Cannes Lions’ta künyesi yalnızca erkeklerden oluşan birçok işin yer almasına karşın, künyesinin tamamı kadınlardan oluşan hiçbir işin yer almamış olması.

UNESCO Cinsiyet Eşitliği Direktörü Saniye Gülser Corat ise sonuçların sektördeki cinsiyet ayrımcılığının karanlık kaynağını gözler önüne serdiğini söyleyerek, “Reklamcılığın amacı, mümkün olduğunca çok insana ulaşmak. O, bunu en küçük ortak paydayı bularak yapar ki bu paydada hem bilinçli hem de farkında olunmayan önyargılar yer alıyor. Cinsiyet ayrımcılığı bu birincil içgüdülerin en kötüsü ve reklam sektörü de cinsiyet ayrımcılığını hiçbir pişmanlık hissetmeden yayıyor. Acil bir müdahale lazım. Ajanslara, istismarcı yapılara olan bağımlılıklarının kabul edilemez olduğunu söylememiz gerek. Dişi Aslanlar, kadınların hem yaratıcı hem de tüketici olarak eşit paydaşlar olduğunu hatırlatıyor bizlere.” dedi.

Dişi Aslanlar tarafından dağıtılan ödüllerin tamamını Leslionnes.club adresinden görüntüleyebilirsiniz.

Kaynak: Lbbonline.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.