Dişi aslanlardan Cannes’a alternatif festival

Fransız reklam endüstrisinin kadın çalışanları Cannes'da kadın hakları için kükremeye hazırlanıyor.

11.06.2019 - 14:23 | Sencer Uçar

Dişi Aslanların gözünden Cannes Lions ödülleri

Sektördeki kadınları korumak ve kadın haklarının iyileştirilmesi amacıyla faaliyetlerine Mad & Woman Kurucusu ve CEO’su Christelle Delarue önderliğinde başlayan ve günümüzde yaklaşık 200 kadının destek verdiği Les Lionnes (Dişi Aslanlar) organizasyonu, bu yıl Cannes’da, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ne alternatif bir festival düzenlemeye hazırlanıyor.

Fransız reklam endüstrisindeki çalışma koşullarına dikkat çekmek ve yeni bir düzen oluşturmak isteyen Dişi Aslanlar, 17 – 21 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Cannes Lions’a alternatif sunarak, sıradanlaşan cinsiyetçiliğe dur deme niyetinde.

Dişi Aslanlar, alternatif festivallerinde “hak eden” işleri eşitlik ödülleriyle ödüllendirecek. Organizasyonun “hak etmek”ten kastı ise, işleri yaratan ajansların yönetimlerinde, prodüksiyon ya da kreatif departmanlarında kadınlara adil davranması.

Alternatif festivalleriyle cinsiyet eşitliği, iş yerinde saygı ve adalet gibi henüz karşılanmayan taleplerini gerçekleştirmek isteyen Dişi Aslanlar, geçtiğimiz günlerde sıradışı bir eyleme de imza atmıştı. 5 Haziran’ı 6 Haziran’a bağlayan gece aktivistler, Paris’teki bazı ajansların duvarlarını ilanlarıyla donatmıştı. İşyerlerinde cinsel tacize uğrayan kadınların kimliklerini gizleyerek paylaştıkları anılarının yer aldığı ilanların 70 ajansın duvarında boy göstermesi planlanmış ancak polis müdahalesi sonucunda bu sayı altıda kalmıştı.

Organizasyonun internet sitesi aracılığıyla oluşturulan ilanlardan bazıları şöyle:

Kaynak: Lbbonline.com, la Réclame

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.