Türkiye’nin Kadın Girişimcisi için başvurular başladı

Yarışma için son başvuru tarihi 31 Ağustos.

25.06.2019 - 17:14 | MediaCat

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi için başvurular başladı

Garanti BBVA’nın, Ekonomist dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle bu yıl 13’üncüsünü düzenleyeceği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi yarışması için başvurular başladı.

İş hayatında fark yaratan başarı öykülerini paylaşarak, diğer kadın girişimcilere rol model olacak adaylar, yarışmaya Garantibbvakadingirisimci.com adresinndeki formu doldurarak başvurabilecek. Son başvuru tarihi 31 Ağustos 2019 olan yarışmada Türkiye’nin Kadın Girişimcisi ödülünü alacak girişimci 50 bin TL; Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimci, Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci ve Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi kategorilerinin birincileri de 40 bin TL’lik ödülün sahibi olacak.

Resmî KOBİ tanımına giren, hâkim ortağı ya da sahibi kadın olan ve Türkiye’de faaliyet gösteren tüm işletme sahibi kadın girişimcilerin başvuruda bulunabileceği yarışma, önceki yıllarda başvuru yapan kadın girişimcilere de açık.

Yarışma kriterleri kategoriler arasında farklılaşmakla birlikte, başvurular; risk alma ve cesaretli olma, etkin müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama faaliyetlerindeki farklılaşma, sürdürülebilir finansal yapı, bulunduğu yörenin ekonomisine katkıda bulunarak fark yaratma, çevreye duyarlı, sosyal bir soruna yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler getirmiş olma gibi kriterler kapsamında değerlendirilecek.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran konuya dair gerçekleştirdiği açıklamasında, “Garanti BBVA olarak, sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma için kadının işgücüne ve ekonomiye katılımını desteklenmeyi önemsiyoruz. Bu kapsamda bütünsel bir program olarak ele aldığımız kadın girişimcilere yönelik faaliyetlerimizi finansman sağlama, cesaretlendirme, eğitim ve yeni pazarlara açılma olarak dört temel başlıkta odaklıyoruz. Bu kapsamda, uzun yıllardır yaptığımız gözlemler ve sahip olduğumuz deneyimle fark ettik ki kadın girişimcilerin eksikliğini en fazla hissettikleri şeylerin başında cesaretlenme ve hikâyelerini duyurma konuları geliyor. Bu yıl elimizi bir kez daha taşın altına koyarak Türkiye’nin Kadın Girişimcisi yarışmasını 13’üncü kez düzenliyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 37 bin kişinin başvurduğu yarışmaya katılan kadın girişimciler, başarı hikâyeleriyle rol model oldular ve her geçen yıl artarak da olmaya da devam ediyorlar. Bu yarışmanın Türkiye’de kadın girişimciliğine sunduğu katkıyı yaptığımız araştırmalarla net olarak görüyoruz. Yarışmaya katılan kadınların yüzde 85’i çevresindeki kadınları girişimcilik konusunda etkiledi. Yarışmada birinci olmuş kadın girişimcilerin cirosunda ise ortalama yüzde 40 artış meydana geldi. Garanti BBVA olarak, yıllardır kesintisiz sürdürdüğümüz bu yarışmayla kadın girişimcilerimize desteğimizi sürdürüyoruz. İşini geliştirmek, sürdürülebilir kılmak, azmi ve cesur adımlarıyla girişimci kadınlara rol model olmak isteyen kadın girişimcilerimizi bu yarışmaya katılmaya, bizlerle hikâyelerini paylaşmaya davet ediyoruz.” dedi.

Ekonomist Yayın Direktörü Rauf Ateş, konuya ilişkin “Kadın Girişimci Ödülleri’nin temelini 13 yıl önce Garanti Bankası’yla atmıştık. O tarihte Türkiye’de kadın girişimci sayısı 30 bin düzeyindeydi. Zaten yarışmanın ilk yılına başvurunun birkaç yüz olması da bunu gösteriyordu. Ancak bu yarışmanın en önemli hedeflerinden ikisi olan farkındalık ve rol model yaratma nedeniyle kadın girişimci sayısı bugün 120 bini aştı. Artık güçlü bir kadın girişimci ekosisteminden söz edebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem ise şunları söyledi: “2006 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin Kadın Girişimcisi yarışması artık yerleşmiş, kurumlaşmış ve ülkemizde kadın girişimciliğinin gelişimine ciddi katkılar yapmış bir etkinliktir. Türkiye’de girişimci olmak zordur, kadın girişimci olmak daha da zordur. Oysa girişimcilik ruhu kalkınmanın, ekonomik gelişmenin itici gücüdür, bu yüzden desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerekir. Yarışmamız bu alanda önemli bir işlevi yerine getiriyor. Dereceye giren girişimcilerin işlerine sağladığı katkının ötesinde, binlerce kadın girişimci adayına ilham veriyor ve rol modelleri sunuyor. Bu yıl da yepyeni ve çok başarılı kadın girişimcileri Türkiye’ye tanıtacağımıza ve girişimci olan ve olmak isteyen tüm kadınlara güçlü bir motivasyon sağlayacağımıza inanıyorum.”.

Yarışmada jüri koltuğunda Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Emine Erdem ve Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu yer alıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.