Dijitalde fark yaratan 10 isim

Geleceğin medya ve pazarlama sektörünü etkileyen dijital atılımlar neler?

25.02.2013 - 17:53 | MediaCat

Dijitalde fark yaratan 10 isim

Başarılı işleriyle dijital dünyaya yön veren isimler hangileri? Geleceğin medya ve pazarlama sektörünü etkileyen dijital atılımlar neler?

Advertising Age markalardan şirketlere, ürünlerden kişilere uzanan geniş bir yelpazede, dijital dünyada başarılı işlere imza atan isimlerin listesini yayınladı.

1. The Onion

ABD’nin Wisconsin eyaletinin başkenti Madison’da haftalık bir gazete olarak yola çıkan The Onion, dijital dünyanın en rağbet gören hiciv haber sitelerinden biri haline gelmeyi başardı. 25 senelik geçmişe sahip olan kuruluşun merkezinin geçen yaz Chicago’ya taşınması, New York’ta bulunan editöryel kadrolarla olan bağı nasıl etkileyeceği soru işaretleri yaratsa da, ComScore’nin verilerine göre The Onion ziyaretçi sayısında yüzde 51’lik bir sıçrama yapmayı başardı.

The Onion’u başarılı kılan bir diğer hamlesi, reklamverenlerle olan ilişkisini ‘işbirliği’ odaklı yeni bir stratejiye oturtmuş olması. Kuruluş kendi içinde kurduğu kreatif departman sayesinde küçük bir reklam ajansı gibi de hareket ediyor. The Onion’un markalı içerik hizmeti verdiği markalar arasında Ford, Clorox ve Hilton gibi isimler yer alıyor.

Basılı düzeninden, okuyucu taleplerine cevap vermeyi zorunlu kılan, hızı ve içeriği öne çıkaran dijital düzende tutunmayı başaran The Onion’un editöryel kadrosunun başında Will Tracy bulunurken, CEO koltuğunda Steve Hannah oturuyor.

2. The Weather Co.

Şirket temel olarak elindeki verileri kullanarak, hava durumuna bağlı olarak hangi ürünlerin ya da markaların hangi bölgelerde etkili olabileceği üzerine tavsiyelerde bulunuyor. Basit bir hava durumu tahmini sitesinin önüne geçen Weather.com’un kablolu televizyon yayınına dahil olması, markaların coğrafi verileri ve hava durumunu kendi lehlerine çevirebilmesi için büyük bir yenilik olarak görülüyor.

Şirketin dijital varlığını kuvvetlendirmede Vikram Somaya, Eric Hadley, Curt Hecht ve CEO koltuğuna oturan David Kenny gibi isimleri transfer etmesinin oldukça önem teşkil ettiği söylenebilir.

3. Nate Silver

ABD’li yazar Nate Silver’ın 2008 yılında açtığı FiveThirtyEight.com adlı sitesi 2010 yılında New York Times çatısı altına girerek, siyasi bir blog olarak hizmet vermeye başladı. Silver’ın blogu 2012 seçimleri döneminde her beş New York Times okuyucusundan biri tarafından ziyaret edildi. Ancak Silver’in yakın zamanda popülaritesini artıran olayların başında 2008 Amerikan başkanlık seçimlerine dair doğru tahminlerinden sonra, 2012 seçimlerinde Obama’nın seçileceği 50 eyaleti de doğru istatistikler vererek tahmin etmiş olması geliyor.

4. Oreo

Oreo Super Bowl gecesi yaşanan elektrik kesintisini fırsat bilerek, 360i dijital ajansının öncülüğünde hazırladığı Twitter atağı ile adını öne çıkardı. “You can stil dunk in the dark.” twiti dakikalar içinde gecenin en heyecan verici pazarlama hadisesine dönüştü. İlk bir saat içinde 15 bin 811 kez retweet edilen ve Facebook’ta 19 bin 610 kişi tarafından beğenilen twitin medyada yarattığı yankı da oldukça olumluydu. Marka Direktörü Janda Lukin bundan sonraki stratejileriyle alakalı olarak, “Dijital alanda büyümenin ve genişlemenin yollarını aramaya devam edeceğiz.” dedi.

5. GE

Thomas Edison tarafından kurulan General Electric (GE) bugün sosyal medyada varoluş şekliyle pek çok markaya meydan okuyor.

Şirket yakın zamanda Instagram, Pinterest, Vine ve BuzzFeed gibi platformlardaki hâkimiyetini güçlendirdi. Ancak içerik pazarlamasının da öncü isimlerinden biri olan GE’nin atılımlarını, ölçümlere verdiği önemi azaltıyor şeklinde yorumlamak bir hata olur. Markanın Global Dijital Pazarlama Direktörü Linda Boff, “GE ile çalışıp da yatırımların dönüşü (ROI)  hakkında düşünmemek imkânsız” diyor.

6. First Round Capital

First Round Capital sıradan bir risk sermayesi yatırım ortaklığı değil. Çünkü şirket startup’lar ile büyük markalar arasında köprü kuruyor. Şirket sürecin başında 500 bin ile 750 bin dolar arasında değişen küçük miktarlarla işe koyularak sektör içinde birbirine bağlı pek çok girişimci yaratıyor. FRC 2012 yıllık raporunda, yatırdığı her bir doların karşı yatırımcının 36 dolarıyla karşılık bulduğunu belirtti.

7. Google Apps

Geçtiğimiz Eylül ayında iPhone’un yeni işletim sistemi iOS ile birlikte kullanıcısına sunduğu Apple Maps uygulaması hayal kırıklığı yaratınca, Google Maps bir kurtarıcı gibi yetişti. Öyle ki uygulama 48 saat içinde 10 milyon kişi tarafından indirildi. Google, Apple App Store’un ilk 25’inde 4’üncü sırayı almayı başardı. Google Maps 9’uncu, pek çok Google ürününü tek uygulamada birleştiren Google Search 17’nci ve Google Chrome 75’inci sırada kendine yer buldu.

8. Deadspin

Gawker Media’ya ait Deadspin spor sitesi geçtiğimiz seneye damgasını, Notre Dame atletik takımının 22 yaşındaki yıldız oyuncusu Manti Te’nin kız arkadaşının kanserden öldüğüne dair haberin bir kandırmacadan ibaret olduğunu iddia eden makalesiyle vurdu. Haber 4 milyon kişi tarafından okundu. Jack Dickey ve Timothy Burke tarafından kaleme alınan haberin ardından Manti Te, fanlarını yasa boğan söylentinin yalan olduğunu hatta öyle bir kız arkadaşının hiç olmadığını açıklamak zorunda kaldı.

Sitenin bir ay sonra Toledo Üniversitesi atletizm koçu ve öğrencisi arasındaki uygunsuz ilişkiyi açığa çıkaran haberi, her ne kadar iddialarını ispatlayamasa da oldukça ilgi gördü. Haber siteye 200 bin ziyaretçi kazandırdı.

9. 3-D Printing

‘Gelecek endüstriyel devrim’ olarak takdim edilen 3-D baskı teknolojisi, imalat, ilaç ve seyahat sektörüne kadar pek çok alanda kullanılıyor. MakerBot Industries Stratejisti Jenny Lawton 3-D baskının, kalıp yaratmak isteyen dişçiler, NASA ve Ford gibi geniş bir yelpazeye yayılan profesyonel alanlarda tercih edildiğini belirtiyor. Lawton cihazların bu sene içerisinde evlerde de kullanılmaya başlanacağını ön görüyor.

10. Samsung Galaxy

Samsung, Galaxy S III modeli için yarattığı ‘The Next Big Thing Is Already Here’ reklam filmiyle sadık iPhone kullanıcılarının kafalarında bile soru işaretleri yaratmayı başardı. Reklam altı ay içinde 71 milyon izleyiciye ulaştı. Kampanyanın, kullanıcıların neden iPhone tercih etmemesi yönündeki ince dokunuşları başarılı olmuş olacak ki teknoloji analiz sitesi CNet’de yapılan oylamada Galaxy S III 2012 yılının en iyi teknoloji ürünü seçildi.

 

Tuğba Dülger

(kaynak: ad age)