Dijital insanı anlamak

Dr. Kaan Varnalı sosyal medya iletişimi hakkında yeni bulgular açıkladı.

16.11.2013 - 14:15 | Ozan Mert

Dr. Kaan Varnalı sosyal medya iletişimi hakkında yeni bulgular açıkladı.

Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kaan Varnalı, üniversite bünyesinde yakın bir tarihte gerçekleştirmiş oldukları araştırmanın sonuçlarından bahsetti.

“Markanın hatırlanmasını sağlayan nedir?”

Sosyal medya iletişiminin iki öğeden; birincisi, bir tarafında markalar, diğer tarafında insanlar olan bir ortamdan ve ikincisi, hikâyeler, yani marka işaretleri barındıran iletişim paketlerinden, oluştuğunu belirten Varnalı, genelde araştırmaların bu iletişim paketlerinin dolaşımı üzerine olduğunu, markanın hatırlanmasını sağlayanın ne olduğu sorusunun ise göz ardı edildiğini söyledi. Kendileri de bu sorudan yola çıkarak 291 öğrenciden oluşan bir denek grubuyla, Facebook’u kullanan bir deney dizayn etmişler. 5 dakika kendi hesaplarında vakit geçirmelerine izin verilen öğrencilere, bir müddet mola verildikten sonra, bu 5 dakika içinde Facebook’ta karşılaştıkları hangi markaları ve ne biçimde hatırladıkları sorulmuş. Bu esnada maruz kaldıkları sanal içerik zaten önceden not edilmiş.

5 dakika içerisinde 24-65 arası post görüntülendiğini ve buralarda 40-50 markanın herhangi bir şekilde, reklam formatı dışında da, içerildiğini belirten Varnalı, herkesin en az bir markayı hatırladığını ve bazı öğrencilerin 12 taneye kadar markaları, hangi bağlamda görmüş oldukları da dâhil olmak üzere, net bir şekilde hatırladıklarını belirtiyor. Hatırlanan markaların yüzde 81’i News Feed’de, yüzde 40’a yakını page publishing’de, yüzde 22 civarındaki kadarı da post içinde bulunuyormuş.

Kaan Varnalı, Brand Week Istanbul

Diğer korelasyonlar ise oldukça ilginç. Varnalı’nın bulgularına göre kişinin kendisinin, marka içeren herhangi bir Facebook unsurunu beğenmesi, üzerine yorum yazması veya paylaşması, bu unsurun topladığı beğeninin ve yorumların sayısı hatırlanma ile ilişkisiz. Öte yandan marka içeren unsurları paylaşan kişinin kaç arkadaşı olduğu, burada içerilen bir bağlantıya tıklanıp tıklanmadığı ve marka mesajının kişinin kimlik yönetimiyle uzlaşıp uzlaşmadığı önem taşıyor. Varnalı’ya göre buradan çıkan sonuçlar şunlar:

  1. Marka etkileşimi ile mesaj etkileşimi aynı şey değil.
  2. “Tastemaker”lar, yani mesajı kimin taşıdığı, önemli.
  3. İnsanlar sosyal medyayı kullanırken kimlik yönetimlerine aktif olarak yardım edecek marka ve içerikleri arıyorlar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.