Dijitalde kariyer Brand Week’te konuşuldu

Cem Batu: "Reklamcılıkta insan kaynağına ihtiyaç var".

16.11.2013 - 12:33 | Arzu Nilay Kocasu

Cem Batu: "Reklamcılıkta insan kaynağına ihtiyaç var".

Brand Week Istanbul’un son günü Digital Day’de Ahmet Akın moderatörlüğünde düzenlenen Dijitalde Kariyer paneline OMD Genel Müdür Yardımcısı Nüzhet Algüneş, Plasenta Kurucu Ortağı Cem Batu ve C-Section Genel Müdürü Tuna Tiryakioğlu katıldı.

Dijitalin geleceğinin ve yapısının tartışıldığı panelde panelistler, Ahmet Akın ve izleyicilerin sorularını cevaplayarak bir yandan sektöre adım atmayı düşünen gençleri bilgilendirirken diğer yandan dijitalle ilgili az veya yanlış bilinen kimi konuları da aydınlığa kavuşturdular.

Tuna Tiryakioğlu dijitalin yeni bir sektör olduğunu ve krizden etkilenmek yerine beslendiğini vurgularken ‘sadece dijitalde değil reklamcılıkta insan kaynağına ihtiyaç var’ diyen Cem Batu sektörün yeni nesil, düşünebilen insanlara çok ihtiyacı olduğunu belirtti. Dijitalin hızla büyüdüğünü söyleyen Nüzhet Algüneş ise bu alanın kariyer yapmak isteyenlere gerçekten büyük fırsatlar sunduğunu, dijitalde mesleki başarı için ise meraklı olmak gerektiğini ekledi.

“Sosyal medya uzmanı olunmaz!”

Moderatör Ahmet Akın’ın sıkça tartışılan sosyal medya uzmanlığıyla ilgili olarak sorduğu “Nasıl sosyal medya uzmanı olunur?”sorusunu ise Cem Batu, sosyal medya uzmanı olmanın mümkün olmadığını çünkü sosyal medyanın kendi başına varlığını sürdürebilen bir oluşum olmadığını söyleyerek cevapladı. “Siz, ben olmasak Facebook hiçbir şey” diyen Batu sosyal medya uzmanlığının yanlış bir tabir olduğunu ve kastedilenin iletişim uzmanlığı olduğunu söyledi.

Dijitaldeki görev dağılımına açıklık getiren Tuna Tiryakioğlu bu alanda konvansiyoneldeki gibi keskin çizgilerin olmadığını söyleyerek “Her şeyden biraz anlayan adamlar var, biz onları arıyoruz” dedi. Dijitalin çok dallı bir disiplin olduğunu ve her şeyden biraz bilen insanların dijitale iyi uyum sağladıklarını belirten Tiryakioğlu dijital/konvansiyonel ayrımında en büyük farkın metin yazarlığında olduğunu, konvansiyonelde slogan bulunurken dijitalde yayılacak bir fikir bulmak gerektiğini de sözlerine ekledi.

“İş görüşmelerinde neye önem veriyorsunuz?” sorusuna ise üç panelistin öncelikli cevabı azim oldu.

Dijitalde kariyer Brand Week'te konuşuldu

Tiryakioğlu özellikle uzmanlık gerektiren branşlarda portfolyonun önemli olduğunu söylerken Cem Batu soruyu şöyle cevapladı: “Geçen ay 56 iş görüşmesi yaptım ve iki kişi aldım. Zor beğendiğimizden değil, yanlış anlaşılmalar olduğundan. ‘Blog tutuyorsam metin yazarı olmalıyım, paint’te resim yaptım çok iyi art direktör olurum’ diye düşünülmemeli. Bu yeni sayılan bir sektör; azim, aşk, tutku çok önemli. Sosyal medya devamlı kriz halinde olan bir yer. Adam gece ikide karısıyla kavga eder Twitter’a gelip markaya lafı çakar. Hep kriz var, bu işi sevmezseniz yapamazsınız.”

Medya ajanslarındaki kariyer fırsatlarının da konuşulduğu panelde Nüzhet Algüneş yaptıkları işi doktorluk mesleği üzerinden açıklayarak “Doktora bir gün nöbet; biz 30 gün tutuyoruz. Bunun kabulüyle gelinmeli” dedi. Sektörün en kötü ihtimalle beş sene içinde kendisini ikiye katlayacağı bilgisini veren Algüneş her mecranın getirdiği birtakım gereklilikler olduğunu ve dijitalde kariyer yapmak isteyenlerin teknolojiyle barışık olmaları gerektiğini söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.