Digiturk Al Jazeera’ye gitti

Uzun süredir TMSF'de olan platformun yeni sahibi Katarlı Bein Media Group oldu.

17.04.2015 - 11:10 | Ali Kuru

D-Smart Digiturk'e talip oldu

Çukurova Grubu‘nun borçları nedeniyle Mayıs 2013’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Digiturk‘ün satış sürecinde sona gelindi. Aradan geçen süre içerisinde Doğuş Yayın Grubu‘ndan Doğan Yayın Holding‘e ve Türk Telekom‘a kadar değişen pek çok şirketin Digiturk’e talip olduğuna yönelik söylentiler ortaya çıkmış, doğrulanan tek teklif ise şirketin yüzde 53’ü için yaklaşık 742 milyon öneren Doğan’dan gelmişti.

Hürriyet’in Star Gazetesi’ne dayandırdığı habere göre, Digiturk’ün yeni sahibi Al Jazeera‘yi bünyesinde barındıran Katarlı Bein Media Group oldu. Satış için anlaşılan rakamla birlikte Digiturk’ün toplam değeri 1 ile 1,2 milyar dolar arasında bir rakama ulaştı. Hürriyet, prensipte anlaşan tarafların imzaları önümüzdeki günlerde atmasının beklendiğini yazıyor.

Digiturk’ün yüzde 53’ü ABD’li Providence fonunun, yüzde 47’si ise eski sahibi Mehmet Emin Karamehmet adına TMSF’nin kontrolündeydi. Haberde, satış anlaşmasının Digiturk hisselerinin tamamını kapsayacağı belirtiliyor.

Süper Lig yayın hakları 2017’ye kadar Digiturk’te

Bein Media Group, Bein Sports kanalı ile Avrupa, Asya ve ABD’de faaliyet gösteriyor. Digiturk’ün güncel abone sayısı 3,3 milyon düzeyinde bulunuyor. BTK verilerine göre Türkiye’deki uydu platform hizmetlerinin toplam yıllık gelirinin büyük payını Digiturk alıyor.

Rekabet Kurumu, Ekim 2013’te yayınladığı açıklama ile Futbol Federasyonu ile Digiturk arasında 21 Mayıs 2012′de imzalanan anlaşmanın 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarına ait yayın haklarını ilgilendiren bölümüne ilişkin soruşturmasını sonuçlandırdığını ifade etmiş ve Digiturk’ün 2016-2017 sezon sonuna kadar Türkiye Futbol Ligi’nin yayın haklarını elinde bulundurmasına hükmetmişti.

Kaynak: Hürriyet, Fotoğraf: melissamaples@flickr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.