Digital Age Summit’te 10’uncu yıl

Dijital dünyayı buluşturan DAS'ta bu yıl tema Next 10.

06.04.2016 - 15:05 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Digital Age Summit'te 10'uncu yıl

Dijital iş ve kültür dergisi Digital Age’in 2007’den bu yana düzenlediği Digital Age Summit, dijitalin temas ettiği tüm iş alanlarını bu yıl 10’uncu kez bir araya getiriyor. 11-12 Mayıs tarihlerinde Four Seasons Bosphorus’ta, Serdar Kuzuloğlu moderatörlüğünde gerçekleşecek DAS 2016’nın bu yılki ana teması, etkinliğin yaşından ilhamla Next 10 olarak belirlendi. Dünyaca ünlü isimlerin sahne alacakları zirvenin alt başlıklarını ise Marketing&Business Technologies, Media&Content, Data&New Business, Smart Cities&Life oluşturuyor.

İş dünyasında yaşanan dijital dönüşümün en sıcak başlıklarına ışık tutan DAS 2016’da dijital dünyanın geçmiş 10 yılında iz bırakan, dijital devrim yaşatan trend ve teknolojilerden hareketle önümüzdeki 10 yıla dair bir projeksiyon sunulacak. Ayrıca DAS 2016, Marketing&Business Solutions başlığıyla, teknolojileriyle pazarlama çözümleri üreten firmalar ve katılımcıların buluşmasına imkân sağlayacak. İki gün sürecek zirvede, katılımcılar ana salonda gerçekleşecek oturumların yanı sıra gerek workshop’larda gerekse paralel salon ve fuaye alanında network oluşturma fırsatı bulacaklar.

Dünden bugüne DAS

Dijital dünyanın nabzını tutan zirve, 2007 yılından bu yana odağına dijital dünyadaki yeni trendleri, iletişim şeklini değiştiren dinamikleri ve yaratıcı uygulamaları alarak ilerliyor. Zirve, bugüne kadar dijital etkiden “gönülsüz şeffaflık” çağına, dijital yaratıcılığın dünyada ve Türkiye’de aldığı yoldan doğurduğu tuzaklar ile avantajlara kadar birçok konuya sahne oldu.

Geçtiğimiz yıl “Think Logical, Act Digital” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte öncelikle kullanıcıyı anlamanın gerekliliği, tüketici ve marka iletişiminin nasıl kurulacağı, dijitalin sunduğu iletişim altyapısı, siber güvenlik ve mobil pazarlamanın önemi gibi konular öne çıkmıştı. DAS 2016’da ise Next 10 teması ve alt başlıkları itibarıyla sanal gerçekliğin eğlence sektörüne temas ettiği noktalardan nesnelerin internetine, sosyal medya kriz yönetiminden akıllı şehir çözümlerine ve veri egemenliğinde şekillenen iş modellerine kadar dijital alandaki tüm gelişmeler medya ve pazarlama sektörünün gündemine taşınacak. Bugüne kadar 20 bin katılımcının ağırlandığı ve yaklaşık 230 konuşmacının konuk edildiği zirveye, bu yıl ise 2 bin 500 kişinin katılım göstermesi bekleniyor.

Farklı alanlardan yıldız isimler sahnede

DAS 2016, merkezinde dijitalin yer aldığı farklı alanlardan gelen alanında uzman birçok konuşmacıyı katılımcılarla buluşturacak. Pazarlama teknolojisi stratejisti ve analitik uzmanı Ensighten’ın CSO’su Pelin Thorogood, Bayer’in CDO’su Jessica Federer, The Economist Group’ta dijital çözümler ve ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Robin Raven, sosyal medya kanaat önderi Glen Gilmore ve IBM Akıllı Şehirler Avrupa Başkan Yardımcısı Dr. Alexey Ershov bu isimlerden bazıları.

Digital Age Summit'te 10'uncu yıl

Zirve, küresel iletişim endüstrisi içinde önde gelen stratejik düşünürlerden Martin Creaner, tüketici teknolojileri kategorisinde etkili isimlerden GoButler’ın kurucu ve CEO’su Navid Hadzaad, The Coca Cola Company Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi İnteraktif Pazarlama Müdürü Yüce Zerey, SAP, Pazarlama Direktörü Erdem Aksakal, Siemens Kentsel Gelişim Direktörü Julie Alexander, Havas Media Group Global Strateji Başkanı Rori DuBoff, sosyal medya stratejisti Richard Stacy ve New York Üniversitesi’ne bağlı the GovLab’de kullanıcı deneyimi direktörü Batu Sayıcı’yı da ağırlayacak.

İki gün boyunca birbiri ardına sahne alacak isimler arasında Microsoft’ta davranış bilimci olarak görev alan Matt Wallaert, uluslararası tanınmış siber güvenlik eksperi Menny Barzilay ve YouNow Başkan Yardımcısı Yonatan Sela da yer alıyor.

Pazarlama stratejileri ve büyük veri

Günümüzde müşterinin ne istediğini ve beklediğini önemseyen markaların başarıya da o ölçüde ulaştığı kanısı hâkim. Bizler, bilgi toplumuna dönüşüm yolunda hızla ilerlerken ardımızda da oldukça büyük ve onu okumaya mesai ayıranlar için verimli bir veri yığını bırakıyoruz. Markaların pazarlamada daha büyük adımlarla ilerlemek, etkin bir satış elde etmek ve tüketicinin zihninde doğru konumlanabilmek için faydalanabilecekleri bu bilgilere ulaşmak hayati önem taşıyor.

Adına bazen orijinaline sadık kalarak “big data” dediğimiz büyük veri; şirketlerin kullanıcı davranışlarını, beğenilerini takip ederek, iş yapış şekillerini geliştirmeleri anlamına geliyor. Tabii, öncelikle bilginin gücünden faydalanabilmek için veriyi işleyerek nitelikli bir bilgiye dönüştürecek iş modellerinin geliştirilmesi gerekiyor. Büyük veriyi yönetme konusu bu kadar önem kazanmışken, elbette ki DAS 2016’da da masaya yatırılacak konular arasında yer alıyor.

Eğlencede sanal gerçeklik

Hayata dokunan teknolojilerden sanal gerçeklik, sağlık ve eğitimin yanı sıra eğlence sektörüne de sirayet etmiş durumda. Eğlence sektöründe adeta sanal gerçeklik devrimi yaşanırken zirvenin alt başlıklarından birini de “sanal gerçeklikle evrilen eğlence sektörü” oluşturuyor. Markaların VR’la şimdiden içli dışlı olması hatta VR’ın nimetlerinden mümkün mertebe faydalanması, sanal gerçekliğe olan rağbetin arttığının ispatı niteliğinde. DAS 2016 katılımcılarına, birçok başlık özelinde olduğu gibi sanal gerçeklik konusunda da gelecek 10 yılda neler yaşanabileceğine dair fikir verecek.

Yaşamı kolaylaştıran akıllı şehirler

Dijitalleşmenin dokunduğu akıllı şehirler, farklı sektörlerde yeni teknolojileri bir araya getirerek yaşamı kolaylaştıracak etkili ve sürdürülebilir çözümler sunuyor. Günümüzde dünyanın çeşitli bölgelerinde küçük çapta uygulanan akıllı şehir projeleri bulunuyor. Gelecekte de şehirlerin konutlardan ulaşım araçlarına, altyapı sistemlerinden enerji yönetimine kadar tamamen akıllı sistemlerle donatılması sürpriz olmayacak.

Akıllı şehirlerle birlikte bütün günlük işlerimizi dijital ortamda mobil cihazlar üzerinden yapabilmeye doğru yol alırken “nesnelerin interneti” de artık bir bilimkurgu filminden enikonu gerçeğe dönüşüyor. Dijitalleşmeyle birlikte şehirlerin gelişiminin dolayısıyla toplumsal yaşamdaki dönüşümün tüm yönleriyle ele alınacağı DAS 2016, son dönemde dijital dünyayı en çok meşgul eden nesnelerin interneti meselesine de kayıtsız kalmayacak.

Detaylı bilgi için Digitalagesummit.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.