Digicom: Yargıtay ‘usulden’ bozdu

LG Electronics ile bir dönem Türkiye distribütörü olan Digicom arasında süren yargı davasında iki taraf da bozma kararıyla ilgili açıklama yaptı.

14.01.2013 - 11:13 | MediaCat

Digicom: Yargıtay ‘usulden’ bozdu

LG Electronics ile bir dönem Türkiye distribütörü olan Digicom arasında süren yargı davası yeni bir aşamaya girdi. Mahkemenin verdiği “fahiş tazminat” kararı, Yargıtay tarafından bozulmuş, Yargıtay, bozma gerekçesi olarak, İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada verilecek kararın kesinleşmesi beklenmeden bir karar verilmiş olmasını göstermişti.

LG Electronics tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada şöyle denilmişti: 

“Bu bozma kararları ile birlikte, Digicom tarafından LG Electronics Inc. aleyhine kararın infazı ile ilgili süreçlerin de durduğunu ve fahiş tazminat kararından dolayı LG aleyhine herhangi bir işlem yapılamayacağını kamuoyunun bilgisine sunmaktayız. Gelinen nokta, Türkiye teknoloji pazarında 25 yıllık bir geçmişi bulunan LG’nin Türk tüketicisine sunduğu hizmetin yüksek kalite standardının ve aynı zamanda Türk hukuk düzenine ve Türk mahkemelerine duyduğu güvenin somut delilidir.

Türk adaletinin kararına duyduğumuz saygıyı bir kez daha tekrar eder, bundan sonra yaşanacak gelişmeler hakkında, bugüne kadar olduğu gibi sizlerle en doğru bilgiyi paylaşacağımızı belirtiriz.”

Bu açıklamanın üzerine, Digicom Elektronik Pazarlama A.Ş. (Digicom), Güney Koreli LG Electronics Inc. aleyhine kazandığı 300 milyon liralık tazminatla ilgili Yargıtay’ın bozma kararınının “esas”tan değil, “usulden” bozma olduğunu açıkladı.

Digicom, distribütörlük anlaşmasını haksız şekilde ve tek taraflı feshettiği iddiasıyla LG’yi dava etmişti. Digicom’un avukatı Münci İnci, LG Electronics Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Calvin Cho’nun basına yansıyan açıklamasıyla kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçladığını savunarak şu açıklamayı yaptı:

Bu bozmanın tazminata etkisi yok

LG, haksız rekabet iddiası ve 100.000 TL manevi tazminat talebiyle İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açtığı fakat mahkemenin, LG’nin bu talebini reddettiği davada Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin verdiği bozma kararını, Digicom’un İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açtığı ve mahkemenin Digicom lehine tazminata hükmettiği tazminat davasında verilmiş bir bozma kararıymış gibi lanse etmiştir. Oysa her iki davanın konuları farklı ve yargılama süreçleri bağımsız olup, bu bozma kararının, tazminat davasında verilen karara esas yönünden hiç bir etkisi bulunmamaktadır.”

Karar düzeltme istedik

Yargıtay 19. Hukuk Dairesi’nin bu usuli bozma kararına karşı karar düzeltme başvurusunda bulunduk. Daire kararını tekrar gözden geçirerek, düzeltebilir, aksi halde, İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesi de Yargıtay’ın bozma kararına karşı direnerek, verdiği kararda ısrar da edebilir.

 

(kaynak: Hürriyet, rotahaber.com)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.