MediaCat

Devrimci kahve zinciri

Hollandalı kahve markası insafsız pazar dengelerini bozmaya hazırlanıyor.

Devrimci kahve zinciri

Hollandalı kahve markası Moyee Coffee, kahve ticaretinin tüm aşamalarını saydamlaştırarak, alıcı ve satıcı arasındaki tüm ilişkileri; komisyoncu, tüccar, taşeron gibi üçüncü partilerin müdahalesinden kurtarıyor. Markanın iddiası, milyarlarca dolarlık kahve endüstrisinin kazançlarının yalnızca yüzde 15’inin üretimin yapıldığı üçüncü dünya ülkelerine gittiği ki bu oranın da yalnızca yüzde 2’si kârdan oluşuyor. Moyee Coffee, yürüttüğü iş modelinde yönetim bonusları ve pazarlama faaliyetlerinde ünlü kullanımından kaçınarak üretim faaliyetlerinden fazlasıyla kısıyor. Hammaddeyi sağlayan tarafın da sürece adil bir şekilde katılabildiği bu ticaret modeline ‘Fair Trade’ deniyor.

İlk bakışta bir kahve markasının ‘farklılığı ve marjinalliği’ destekleyen reklamlar yapması, hatta Apple’ın 1997 tarihli ‘Think different’ından esinlenildiği aşikâr olan görüntülere yer vermesi gereksiz olarak yorumlanabilir. Ancak az gelişmiş ülkelerden Batılı ülkelere olan kahve ihracatının hangi temel insan hakları ihlallerini barındırdığı düşünülürse, bu radikal duruş bir bağlama oturabilir.

Markanın bunun tanıtımını yapmak için gerçekleştirdiği reklam filmi ise oldukça ilginç; Apple’ın 1997 tarihli ‘Farklı düşünün!’ reklamıyla paralellikler taşıyor.

Apple’ın 1997 tarihli reklam filmi:

Kaynak: Ads of The World

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.