MediaCat

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri başvuruları 1 Eylül’e kadar uzatıldı

Tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürüne katma değer…

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri başvuruları 1 Eylül’e kadar uzatıldı

Tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla hayata geçirilen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” için başvurular tüm hızıyla devam ediyor. 30 Mayıs 2008 tarihinden itibaren alınmaya başlayan başvurular, katılımcılardan gelen talepler üzerine 1 Eylül 2008 tarihine kadar uzatıldı.

1 Eylül 2008’e kadar devam edecek olan “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”ne toplam 12 sektörden tasarımcılar, marka sahibi firmalar ve üretici firmalar son 3 yıl içinde (en erken Ocak 2005) piyasaya sundukları ürünleriyle katılabilecek. 18 Ağustos – 12 Eylül 2008 tarihleri arasında yapılacak ön elemenin ardından 17 Eylül 2008’de ön elemeyi geçen başvurular 21 Ekim – 2 Kasım 2008 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek sergi ve ödül değerlendirmesine katılmak üzere davet edilecekler.

TURQUALITY® Programı dahilinde Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun işbirliği ile düzenlenen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, tüm tasarımcıların, marka sahibi veya üretici firma yetkililerinin katılımına açık. İnternet üzerinden www.designturkey.org.tr adresinden başvuruların alınacağı proje kapsamında değerlendirmeye alınacak ürünlerde, en fazla 3 yıl önce üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olması ile tasarımının, üretiminin veya marka sahipliğinin T.C. kökenli olması özellikleri aranıyor.

12 sektörü kapsıyor

Tasarımla ilgili Türkiye’de başlatılan en geniş kapsamlı proje olan “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 12 sektörü kapsıyor. Proje kapsamında ambalaj, aydınlatma, elektronik ürünler, ev cihazları, ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları, kamusal ve ticari ürünler, mobilya, spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler, ulaşım ve taşıma araçları, yapı gereçleri, yatırım ürünleri ve tıbbi gereçler sektörlerinin tasarlanmış ürünleri değerlendirmeye alınacak. Değerlendirme, aralarında yurtdışından önemli isimlerin de olduğu jüri üyeleri tarafından yapılacak.

Değerlendirme kriterleri

Yarışmaya başvuran ürünler, getirdiği yenilik ve sunduğu farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özelliği, işlevselliği ve taşıdığı estetik değer gibi ölçütler açısından değerlendirilecek. Değerlendirme süzgecinden geçerek ödül alan tasarımlar, iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerini belirlemelerinde yol gösterecek.

Kavramsal tasarım ödülleri de verilecek

“Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” kapsamında, gelecekte endüstriye yön gösterecek yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, “Kavramsal Tasarım Ödülleri” de verilecek. Bu ödüller, her yıl belirlenen tema çerçevesinde, üretim için programa alınmamış tasarım projelerini değerlendirerek verilecek. “Kavramsal Tasarım Ödülleri”nin bu yılki teması ise; “Eko-Tasarım: Sürdürülebilir çevre için tasarım”. Kavramsal tasarım ödüllerinin değerlendirmesinde de, Ürün Tasarımı Ödülleri’nde olduğu gibi, başvuru, ön eleme, ödüllendirme ve tanıtımdan oluşan dört aşamalı bir süreç izlenecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.