‘Banka kartı kredi kartı değildir’

Visa Europe'un, Türkiye’deki "banka kartı"nın bilinirliği, kamuoyundaki algısı ve tüketicilerin...

29.07.2008 - 15:26 | MediaCat

Visa Europe’un, Türkiye’deki “banka kartı”nın bilinirliği, kamuoyundaki algısı ve tüketicilerin kullanım alışkanlıklarına yönelik hazırlattığı araştırma, Türkiye’de “banka kartı”nın kredi kartıyla karıştırıldığı, alışverişlerde bir ödeme seçeneği olarak çok fazla akla gelmediği gibi verileri ortaya koydu.

Visa Europe için Era Research & Consultancy tarafından gerçekleştirilen araştırma, ülkemizde “banka kartı bilinirliği ve algısında” önemli eksiklikler olduğunu ortaya koydu. Araştırma, Mart-Nisan aylarında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa illerinden 18 yaş ve üzeri, banka kartı sahibi olan kişilerle telefon görüşmesi yöntemiyle yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre “banka kartı” dendiğinde, “bunun bir kredi kartı değil, banka hesabına bağlı bir ödeme kartı” olduğu fikri, tüketiciler arasında çok yerleşmemiş durumda. “Banka kartı denildiğinde akla ilk gelenler” sorulduğunda, görüşülen kişilerin % 23’ü banka kartını kredi kartıyla kesinlikle karıştırıyor, %32’si ise karıştırma eğilimi gösteriyor.

Yine, araştırmanın bulgularına göre, farklı yaş gruplarında bilinirlik düzeyi değişse de, “banka kartınızla sadece nakit çekmezsiniz, alışveriş de yapabilirsiniz” algısı da çok güçlü değil. Bu bulgular, “banka kartı”nda algı dönüşümüne yönelik bir ihtiyaca işaret ediyor.

Araştırma tüketicilerin banka kartlarıyla ilgili bilgilerinin sınırlı olduğunu ve karıştırma eğilimi gösterdiklerini ortaya koyuyor. Visa’nın, banka kartlarının kolay, uygun ve güvenli bir ödeme aracı olduğu yönünde yaptığı tüketiciye yönelik bilinçlendirme çalışmaları bu dönüşümün çok önemli bir parçasını oluşturuyor.

Tüketicilerin yüzde 79’u başka isim belirtiyor

Araştırmada “banka kartını en iyi tanımlayan isim alternatifleri” sorulduğunda tüketiciler arasında “banka kartı” diyenlerin oranı yüzde 21’de kaldı. Geri kalan yüzde 79’luk kesim, farklı alternatifler dile getirdiler.

Tüketicilerin “banka kartı markaları”yla ilgili bilgileri sorgulandığında da, yüzde 32’lik kesim kredi kartı markasını, yüzde 58’lik kesim ise banka ismini belirttiler. Banka kartı ismi belirtenlerin oranı sadece yüzde 4’de kaldı.

Banka kartıyla sadece para çekenler yüzde 45

Araştırmada, banka kartı sahiplerinin, nakit çekme dışında kartlarını hangi alanlarda kullandıkları sorgulandığında, özellikle emekliler arasında banka kartlarını sadece para çekmekte kullananların bir hayli yaygın olduğu bulgusuna ulaşıldı. “Banka kartımı sadece para çekmek için kullanıyorum” diyenler yüzde 45, “hem para çekmek için hem alışverişte kullanıyorum” diyenler yüzde 34, “sadece alışverişte kullanıyorum” diyenler yüzde 15’lik bir kesimi oluşturdu. Sektör verilerine göre işlem bazında banka kartının alışverişte kullanım oranı %14 iken, yanıtların %49’unun alışverişle ilgili olması, banka kartının kredi kartıyla karıştırıldığının bir diğer göstergesidir.

Gençler daha çok biliyor ancak nakit harçlık engeline takılıyor

Araştırmada banka kartını nakit çekme dışında alışverişte de kullanabileceğini bilen kesimin ağırlıkla gençler olduğu ortaya çıktı. 18–24, 25–34 yaş grubunda banka kartını alışverişlerde kullanabileceğini bilenlerin oranı yüzde 80 iken, bu oran 55 üzeri yaş grubunda yüzde 46’ya kadar geriliyor.

Ancak gençler daha bilinçli oldukları halde banka kartı kullanamıyor. Çünkü araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre, çocuklarına harçlık veren ailelerin yüzde 81’i nakit harçlık veriyor, sadece yüzde 19’luk bir kesim bankaya yatırdığını söylüyor.

Emeklilerin yüzde 79’u maaşını tek seferde çekiyor

Farklı yaş kesimlerinin banka kartı kullanım alışkanlıklarını değerlendiren araştırmada, “Emekli maaşınızı tek seferde mi çekiyorsunuz” sorusu yöneltilen emekliler, yüzde 79 oranında “evet” yanıtını veriyorlar.

“Emekli maaşınızı neden tek seferde çekiyorsunuz” sorusuna ise emekliler, yüzde 54 oranında “Aylık ödemelerimi yapabilmek için”, yüzde 45 oranında “Bir daha bankaya gitmemek için” yanıtını veriyorlar.

Yurtdışına çıkanların yüzde 20’si, banka kartıyla alışveriş de yapabileceğini bilmiyor

Banka kartları ve dâhil oldukları uluslararası sistemler, bugün dünyanın hemen bütün merkezlerinde nakite başvurmaksızın ödeme kolaylığı sağlıyor. Ancak tüketiciler, cüzdanlarında taşıdıkları, yanlarında dünyanın dört bir yanına götürebildikleri bu avantajlarının da yeterince farkında değiller.

Araştırmanın “yurtdışında banka kartı kullanımından haberdarlığı” ölçen bulguları, yüzde 20’lik bir kesimin “yurtdışında banka kartıyla alışveriş yapabileceğini bilmediğini” ortaya koyuyor. Yurtdışına çıkanların genelde eğitimli, elindeki seçeneklerin farkında olan bir kesim olduğu düşünüldüğünde, bu da önemli bir eksikliğe işaret ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.