MediaCat

Deri çantanız kendi cildinizden yapılsaydı

PETA’dan deri kullanımının etkilerine empatiyle farkındalık yaratmayı amaçlayan ilan çalışması.

Deri çantanız kendi cildinizden yapılsaydı

Her yıl inek ve koyunlardan timsah ve devekuşları gibi egzotik hayvanlara, hatta kedi ve köpeklere kadar bir milyardan fazla hayvan derileri için katlediliyor. Hindistan’da gerçekleştirilen bir PETA araştırması, işçilerin mezbaha yolunda yorgunluktan bayılan inekleri ayağa kalkıp yürümeye zorlamak için kuyruklarını kırdıklarını ve gözlerine acı biber ve tütün gibi maddeler sürdüklerini açığa çıkarıyor. PETA, bir basın açıklamasında deri kullanımının sadece acımasız olmadığına, aynı zamanda tehlikeli kimyasallar saldığı için iklim sorununu da beslediğine dikkat çekiyor. Zira deri üretimi, siyanür de dahil olmak üzere 130 civarında kimyasalın kullanılmasını gerektiriyor ve bu da önemli miktarda karbon emisyonuna yol açıyor.

Hayvan hakları organizasyonu PETA, bu soruna farkındalık yaratmak için kimi kıyafet ve aksesuarların üretiminde ana materyal olarak kullanılan derinin aslında başka canlıların cildi olduğunu hatırlatmak ve insanları deriden yapılmış ürünlerden uzaklaştırmak için ilgi çekici bir ilan çalışmasına imza attı.

Üzerinde “Deri birinin cildidir” yazan ve New York’taki Penn Station yakınlarında konumlandırılan çarpıcı ilanda, Kim Kardashian, Ricky Martin, Katy Perry gibi ünlülerin fotoğraflarını çeken ve America’s Next Top Model ve RuPaul’s Drag Race’te yargıç rolü üstlenen fotoğrafçı Mark Ruiz’in derisi yüzülüp iç organları açığa çıkmış bir görseline yer verildi.

Ruiz, kampanyaya dair, “PETA’daki arkadaşlarım ve ben insanları deri yerine değerlerini giymeye ve dolaplarında son moda, vegan parçalara yer vermeye davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Ananas yaprağı, mantar, elma kabuğu, hindistan cevizi ve hatta kaktüslerin vegan deri üretiminde kullanılabilen malzemeden birkaçı olduğuna parmak basan PETA, herkesi vegan giyinme rehberine göz atmaya davet ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.