MediaCat

Dentsu Rusya’dan çekiliyor

Accenture, WPP, IPG ve Publicis Groupe’un ardından Dentsu da Rusya’ya veda ediyor.

Dentsu Rusya’dan çekiliyor

Ukrayna’nın işgali sebebiyle Rusya’daki faaliyetlerini sonlandırma kararı alan holdingler arasına Dentsu da katıldı. Dentsu’dan yapılan açıklamada bölgedeki ortaklıkta bulunan payların holdingin 25 yılı aşkın süredir çalıştığı yerel bir ortağa devredileceği bilgisi paylaşıldı. Açıklamada ülkede Dentsu ve müşterileriyle uzun yıllardır çalışan bin 500 kişinin bulunduğu, dolayısıyla söz konusu kararın alınmasının kolay olmadığı belirtildi.

Satışın mümkün olan en kısa sürede gerçekleşeceğini ifade eden bir Dentsu yetkilisi, Rusya’daki faaliyetlerin yüzde 90’ının yerel müşterileri kapsadığını, geriye kalan yüzde 10’luk kısımda yer alan müşterilerin çoğunun da pazardan çekildiğini söyledi.

Dentsu, Ukrayna’daki iştirakleri bünyesinde yer alan 500 çalışanın durumuyla yakından ilgilendiklerini, başta EMEA bölgesi olmak üzere dünyanın dört bir yanından Dentsu ekiplerinin ülkedeki çalışanlara insani yardım sağladığını açıkladı. Söz konusu yardım faaliyetleri arasında ekip üyeleri ve ailelerin Polonya’ya geçişinin ve istihdamının sağlanması, hukuki ve barınma desteği sunulması yer alıyor. Ukrayna Kızılhaç Komitesine ilk etapta bağışlanan 275 bin dolara ek olarak, savaştan etkilenenlere 100 milyon yen (yaklaşık 840 bin dolar) tutarında bağışta bulunulacak.

Accenture, WPP, IPG ve Publicis Groupe geçtiğimiz günlerde Rusya’daki faaliyetlerini sonlandırmıştı.

Havas ise dün bir açıklama paylaşarak Rusya’da direkt faaliyet göstermediğini, yerel bir iş ortağıyla çalıştığını, barış sağlanana dek ülkeye yeni yatırım yapmayacağını ifade etti.

Rusya’da TBWA, DDB ve OMD ile varlık gösteren Omnicom ise Rusya’dan çekileceğine ilişkin bir açıklama paylaşmış değil.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.