MediaCat

DATS soruyor: Bir sonraki fazda ne var?

Dijitalin zirvesi Digital Age Tech Summit, dünyanın farklı yerlerinden katılacak konuşmacılarla 6 Haziran’da tekrar yüz yüze bir araya geliyor.

DATS soruyor: Bir sonraki fazda ne var?

Bu sene 16’ncısı düzenlenecek olan Digital Age Tech Summit, teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm etrafında yakın geleceğin nasıl şekilleneceğini ve markaları, araştırmacıları, girişimcileri bir sonraki fazda neyin beklediğini “Beyond” teması altında ele alacak. Raffles Istanbul’da izleyicisi ile buluşacak etkinliği, Türkiye’nin en etkili teknoloji yazarlarından, gazeteci M. Serdar Kuzuloğlu sunacak.

‘Ötesini’ bilebilmenin karşı konulmaz çekiciliği

Sırada ne var? Bu, teknolojinin bahse konu olduğu her tartışmanın ana sorusudur. İletişimde, sanatta, kültür tüketiminde, oyun endüstrisinde, bireyin ve toplumun hayatına doğrudan dokunan birçok alanda bir sonraki adımın ne olacağı, makro trendlerin hangi gelişme(ler) etrafında örüleceği merak konusudur.
Mevcut sınırların ötesini görebilmek sadece girişimcilerin hayallerini süslemiyor. Çığır açan eserler ortaya koymayı düşleyen sanatçıların da, “ben demiştim” demeyi dört gözle bekleyen teknolojiperestlerin de, araştırmacıların ve yazarların da, kararlı profesyonellerin de “geleceği kestirmek” ile ilgili bitmeyen bir meselesi var. Bu aynı zamanda yeni teknolojilerin ve dijital dönüşümün kesintisiz doğurmaya devam ettiği icatları ve kavramları, her geçen gün biraz daha vites artıran dönüşümün hızını yakalayabilmekle alakalı.

Bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın; “Mümkün olanın sınırlarını keşfetmenin tek yolu, sınırların ‘ötesine’ geçerek imkânsıza doğru ilerlemektir” sözünden aldığı ilhamla, bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan Digital Age Tech Summit, bizleri bir sonraki fazda neyin beklediğini “Beyond” teması altında sorgulayacak.

Bir mucidin LEGO’lardan Oculus VR’a uzanan hikâyesi

Jack McCauley

Facebook 2021 yılında düzenlediği bir etkinlikte adını “Meta” olarak değiştirdiğini açıklamıştı. Bu yeniden markalaşma süreci ile arasındaki bağ tartışılsa da, Meta’ya giden yolda, 2014’ün Mart’ında Facebook’un VR başlık üreticisi Oculus VR’ı satın alması önemli bir adımdı.

Digital Age Tech Summit, metaverse kavramının hayatımıza girmesine olanak sağlayan, bu tartışmaları küresel bir gündem hâline getiren hikâyenin önemli parçalarından birini, Oculus VR’ın kurucu ortağı Jack McCauley’yi konuşmacı olarak ağırlayacak.

Jack McCauley, çocukluğunda legolarla başladığı tasarım yolculuğuna profesyonel yaşantısında video oyunlar ekledi. Bunlar arasında en çok ses getirenlerden biri Guitar Hero oldu. Sayısız patent arasında dünyayı değiştirecek en önemli icadı ise elbette ki Oculus VR başlıklar. Jack McCauley, Digital Age Tech Summit sahnesinde izleyicilere geleceğin icatlarının ve çığır açan inovasyonlarının ipuçlarını anlatacak.

Bilgisayarların yapamadıkları

Cem Say

Türkiye’nin yapay zekâ konusunda önde gelen isimlerinden, bilgisayar bilimci ve yazar Cem Say da, Digital Age Tech Summit sahnesinde yer alacak isimlerden. Cem Say, insan zihninin nasıl çalıştığını çözmeye çalışan bilişsel bilim konusunda Boğaziçi Üniversitesi’nde lisansüstü programının kurucularından biri. Yapay zekâ ile birlikte derin öğrenme, kuantum hesaplama, karmaşıklık kuramı gibi alanlarda da çalışmaları olan Cem Say’ı kendi sözleri ile ifade edersek; “bilgisayarların neleri yapabileceklerini, yapamadıklarını da neden yapamadıklarını araştırıyor.”

Teknolojideki makro trendler mercek altında

Benedict Evans

Yeni teknolojiler arasından hangisinin daha güçlü ve daha dönüştürücü bir etkisi olacak? 2023’te kendisinden en çok bahsedilen makro trendlerin arkasında hangi stratejiler yer alacak? Bu soruların cevabını dünyanın en çok takip edilen teknoloji bültenlerinden birini hazırlayan, bağımsız analist Benedict Evans, Digital Age Tech Summit’te tartışacak.

Evans’a göre gelecek açık kaynaklı ve gayri merkezî bir noktaya sürükleniyor ve yarının dünyasında şirketlerden öte kullanıcılar için yeni gelir modelleri ortaya çıkacak. Alçak dünya yörüngesinde dolanan uydular, beyin ile dış bir cihaz arasında doğrudan iletişime olanak sağlayan sinirsel arayüzler, edge computing derken milyonlarca farklı olasılık geleceği besliyor olacak. Lakin 90’lı yıllardan beri süregelen bazı problemler “yeni yüzlerle” karşımıza çıkmaya devam edecek. Bu heyecan verici fakat yine de belirsiz geleceğin makro trendlerini, Benedict Evans izleyici ile paylaşacak.

Tarafsız ve önyargısız bir yapay zekâ mümkün mü?

Gülser Corat

Bugün hemen her sektörde beyaz yakalıların dijital kabiliyetlerini genişletmeleri ve geliştirmeleri gerekiyor. Lakin, UNESCO’da 16 yıl boyunca cinsiyet eşitsizliği direktörlüğü görevini üstlenen Gürsel Corat’ın başını çektiği 2019 tarihli bir araştırmada, kadınların dijital kabiliyetler açısından oldukça geri olduğu ve Avrupa gibi cinsiyet eşitsizliğinin nispeten daha düşük olduğu coğrafyalarda bile bilgisayar bilimlerinde yüksek öğrenim gören kadınların sayısının erkeklere göre çok az olduğu tespit edilmiş.

Hem teoriye hem de uygulamaya kadın katılımının az olması, erkek ve kadın kullanıcı-uygulayıcı arasında ortaya çıkan bu fark ister istemez eril bir dilin teknolojik gelişmelere sirayet etmesine neden oluyor. Bu da taraflı ve önyargılı ürün ve hizmet tasarımına, yeni teknolojilerin erkek egemen teknolojilere dönüşmesine sebebiyet veriyor.

DATS’ta, Gülser Corat ile birlikte elindeki son araştırma çıktılarının ışığında tarafsız, önyargısız bir yapay zekâ modeli mümkün mü, gelecekte teknolojik imkânları daha adil bir dünyaya sahip olmak için nasıl kullanırız sorularının yanıtları aranacak.

Program için geri sayım başladı!

İnovatif ödeme sistemleri, finansal teknolojide sürdürülebilir çözümler, üretim modellerinde çevre odaklı atılımlar, girişimcilerin başardıkları ve başaramadıkları, veri teknolojilerinin geleceği gibi yarını belirleyecek birçok konu 6 Haziran’da Raffles İstanbul’da DATS’te ele alınacak.

Farklı coğrafyalardan konuşmacıların bakış açılarını bir araya getirecek olan Digital Age Tech Summit’in tüm programı çok yakında digitalagesummit.com adresinde açıklanacak.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.