MediaCat

Dünyanın yapılacaklar listesi

Project Everyone ve Karmarama’dan dünyayı değiştirecek 17 hedefe dair minik (!) hatırlatıcılar.

Dünyanın yapılacaklar listesi

2015’te 13 ülke, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri üzerinde anlaşmaya vardı. Ancak aradan geçen yılların ardından birçok alanda pozitif dönüşüm hedefleyen bu anlaşma çerçevesinde yeterli aksiyon alınmış değil.

Londra merkezli kreatif ajans Karmarama, bu hedefleri gerçekleştirmeye katkıda bulunmak için çalışan sivil toplum kuruluşu Project Everyone ile birlikte dünyaya değişimin yalnızca anlaşarak değil, harekete geçerek mümkün olduğunu hatırlatmayı hedefleyen bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma için 17 Küresel Hedefi dünyanın ikonik lokasyonlarında ve New York’tan Venedik’e kadar büyük şehirlerdeki binalarda sergilenmek üzere 176 dev post-it’e dönüştürüldü.

Her biri bir hedefi kısa, eyleme geçirilebilir bir yapılacacaklar listesi maddesi olarak tasavvur eden dev post-it’lere yazılan 17 madde arasında; yoksulluğu bitirmek, iklim kriziyle mücadele etmek, okyanusları korumak, sürdürülebilir şehirler inşa etmek, yolsuzluklara son vermek, cinsiyet eşitliğini, sağlık ve eğitim hizmetlerine eşit erişimi sağlamak gibi görevler yer alıyor. Kampanya, Birleşmiş Milletler Zirvesi’nin gerçekleştiği hafta bir de reklam filmiyle destekleniyor.

Kampanyaya dahil olan Arm, Avanti, Commvault, Diageo, DPDgroup, Google, Mars, NTT, Reckitt, Salesforce, SAP, Unilever ve Wood gibi şirketler de hedefler konusundaki farkındalığın daha geniş kitlelere yayılabilmesi için şirket binalarını, sosyal medya kanallarını ve internet sitelerini kullanıyor.

İş dünyası ve dünya liderlerine iyilik yapmaktan bahsetmekten gerçek eyleme geçme konusunda ilham vermeyi amaçlayan kampanya hakkında BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri savunucusu Richard Curtis şunları söylüyor: “Pek çok cephede zor bir yıl oldu ama yine de Küresel Hedefleri destekleyen birçok işletmenin tutkusu ve eylemi beni her gün mutlu ediyor. Tüketiciler artık işletmelerden daha fazlasını bekliyor, sürdürülebilirlik için mücadele edenleri giderek daha fazla destekliyor. İş dünyasıyla kol kola yürütülen kampanya, hedeflere ulaşmak için hepimizin yapması gerekenlerin canlı bir hatırlatıcısı.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.