MediaCat

Coca-Cola’ya teşekkürlerini sunup sonra geri alanlar ekolü

Küçük bir yanlış anlama markaya birçok tebrik kazandırdı.

Coca-Cola’ya teşekkürlerini sunup sonra geri alanlar ekolü

Malumunuz olduğu üzere, birçok marka Google ve YouTube‘u boykot edip, reklamlarını geri çekiyor son aylarda. Reklamlarının uygunsuz içeriklerle birlikte anılmasından dijital dünyanın devlerini sorumlu tutan markalar arasında Volkswagen’dan HSBC’ye, Starbucks’tan L’Oréal ve McDonald’s’a sektör yelpazesi geniş bir markalar topluluğu bulunuyor.

Bu geri çekilişin faturası yalnızca Google ve YouTube’a çıkarılmıyor elbette. Özellikle YouTube’u gelir kapısı bellemiş irili ufaklı pek çok YouTuber, azalan kazançları nedeniyle yeni işler arayışına geçmeye başladılar bile. Hal böyleyken, konuya dair bir farkındalık yaratmak ve mecraları boykot eden markaları kararlarını bir kez daha sorgulamaya yöneltmek isteyen YouTube yıldızlarından Keemstar ve Scarce kolları sıvadı ve kendileri kadar çok kazanmayan meslektaşlarının geleceklerini kurtarmak için küçük bir sosyal medya kampanyasına imza attı.

Kampanya nasıl mı ilerliyordu? Örneğin, YouTube’dan çekilen Pepsi’ye karşı, YouTube’de kalmayı seçen Coca-Cola’ya şükranlar ve tebrikler sunmak işe yarayabilirdi. Yani, hedef Pepsi’yi lanetlerken büyük rakibi Coca-Cola’yı göklere çıkarmaktı. İkili de bunu yaptı. Takipçilerini Coca-Cola şişesiyle birlikte çekilmiş fotoğraflarını #ThankYouCoke etiketiyle sosyal medyada paylaşmaya çağıran ikilininse bilmediği bir şey vardı: Coca-Cola da reklamlarını çeken markalar arasındaydı. Keemstar’ın bu hatayı yapmasının nedeni ise kampanyayı önceleyen günlerde YouTube’da gördüğü -Coca-Cola Company’nin bünyesinde bulunan- Sprite’ın reklamıydı.

Twitter’da 1,3 milyon takipçisi bulunan Keemstar, ne yazık ki Sprite reklamını platformda bulamadığı için kanıtını sunamadı; dolayısıyla #ThankYouCoke kampanyasını sonlandırmak zorunda kaldı.

Kıssadan hisse:

İnternette gördüğümüz/duyduğumuz her şeye inanmamalıyız. Ancak platformdan çekilen markaların, zararlı içerik yayınlamakla uzaktan yakından alakası olmayan binlerce içerik üreticisini de zora soktuğunu unutmamalıyız.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.