MediaCat

Coca-Cola’ya özür dileten kampanya

Şirket, Kanada’da yürüttüğü kampanya nedeniyle özür diledi.

Coca-Cola’ya özür dileten kampanya

Coca-Cola, Kanada’da pazara sunduğu markası Vitaminwater için yürütülen bir kampanya sırasında ürünün şişe kapaklarından birisinde yanlışlıkla ‘seni geri zekâlı’ (you retard) ifadesinin basılması üzerine özür diledi.

Kanada’nın iki ana dilli yapısından yola çıkan kampanyada ürün kapaklarına biri İngilizce birisi de Fransızca olmak üzere iki kelime basılıyordu. Talihsiz kapak ise İngilizcede ‘sen’ anlamına gelen ‘you’ ifadesi ile ve Fransızcada ‘geç kalmak’ anlamına gelen ‘retard’ kelimesinin bir araya gelmesi ile oluştu. ‘Retard’ kelimesinin İngilizcede ‘geri zekalı’ anlamına gelmesi, kampanyalı kapaktaki mesajının sevimsiz bir şekle bürünmesine neden oldu.

The Drum‘ın haberinde, olayın boyutunu büyüten asıl nedenin ise söz konusu kapağın serebral palsi‘li kız kardeşi Fiona için şişenin kapağını açan Blake Loates tarafından bulunmuş olması gösteriliyor. Hamilelik sırasında ortaya çıkan problemlerden kaynaklanan serebral palsi, merkezi sinir sistemini etkileyerek ilerleyen dönemlerde kişinin vücut gelişimini ve fiziksel hareketlerini kısıtlıyor.

Coca-Cola sözcüsü bu hatanın, kapakları hazırlayan sistemin bu gibi aksaklıkların önüne geçmek üzere tasarlanmasına rağmen yaşandığını ifade ediyor. Problem nedeniyle özür dileyen şirket, kampanyanın sone erdirildiğini ve kampanya için hazırlanan ürünlerden geriye kalanların imha edildiğini söylüyor.

Coca-Cola, Kanada'da yürüttüğü kampanya nedeniyle özür diledi.

Kaynak: The Drum

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.