MediaCat

Coca-Cola’nın yeni CEO’su hakkında bilmeniz gereken üç şey

Kent’in önümüzdeki Mayıs’ta koltuğunu devretmeye hazırlandığı Quincey’i yakından tanıyın.

Coca-Cola’nın yeni CEO’su hakkında bilmeniz gereken üç şey

Tüketicilerin yüksek miktarda şeker ihtiva eden gazlı içeceklerden uzaklaşmaya başlamalarıyla son üç yıldır büyüme hedeflerini tutturamayan Coca-Cola‘da yönetim değişiyor. Sekiz yıldır şirkete CEO olarak hizmet veren Muhtar Kent bu görevinden ayrılıyor. Koltuğu devralacak isimse Kent’in sekiz yıllık dönemi boyunca en yakın çalışma arkadaşlarıdan birisi olarak gösterilen James Quincey. Muhtar Kent’in görevi bırakıyor olması Coca-Cola’dan ayrıldığı anlamına gelmiyor. Aksine, Kent şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmeye devam edecek.

Şirketin en büyük hissedarı olan Berkshire Hathaway’in multimilyarder girişimcisi Warren Buffet’ın da isminden övgüyle bahsettiği James Quincey, yeni pozisyonuna şirketteki 20’nci yılında ulaştı. İşte 51 yaşındaki gelecek CEO hakkında bilmeniz gerekenler;

İngiltere’den ABD’ye

Londra doğumlu bir İngiliz olan Quincey’in Liverpool Üniversitesi’nden elektrik mühendisliği derecesi bulunuyor. Quincey iş hayatına ilk adımlarını da yine adada atmış; 1980-1996 yıllarında Bain & Company ve bu şirketin McKinsey ortaklığındaki iştiraki The Kalchas Group’ta danışmanlık yapan Quincey, Coca-Cola ailesine 1996’da katılmış.

Gerçek çıkışı 2015’te

İş hayatına İngiltere’de başlamış olsa da kariyeri sırasında Asya’dan Avrupa’ya pek çok ülkede görev yapan Quincey’in Coca-Cola’daki kariyeri de yine ABD dışında başlamış. 2015’te Kent tarafından başkan ve operasyonlar genel müdürü olarak atandığında kendisinden önce sekiz yıl boyunca boş kalmış bir pozisyonu dolduruyor olmasıyla iş çevrelerinin dikkatini çekmiş. Quincey, o zamana kadar bir şekilde İngiltere merkezli tutmayı başardığı aile hayatını da yine 2015 yılında ABD’ye taşımış.

En sevdiği ürün Diet Coke

2015’te terfisinin ardından verdiği bir röportajda kendisine grup ürünleri arasından en çok hangisini tercih ettiği sorulduğunda Quincey bu cevabı veriyor: Diet Coke. Her ne kadar şirketin ürünleri konusunda demokratik olduğunu ve hemen hepsini tükettiğini söylese de Quincey’in aklına gelen ilk ürünün Diet Coke olması, şirketin onun yönetiminde de şekerle arasındaki mesafeyi açmaya devam edeceğinin işareti olarak değerlendirmek mümkün.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.