MediaCat

Coca-Cola’dan kahve zinciri hamlesi

Birleşik Krallık’ın en büyük kahve zinciri Costa, Coca-Cola’ya satıldı.

Coca-Cola’dan kahve zinciri hamlesi

Coca-Cola, Birleşik Krallık’ın en büyük kahve zinciri Costa Coffee’yi 5,1 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Costa Coffee’nin yanı sıra otel zinciri Premier Inn’in de sahibi olan Whitbread, kahve zincirinin satışından önce iki markayı birleştirmeyi planlıyordu ancak Coca-Cola’nın 5,1 milyar dolarlık teklifi ile planlar da değişmiş oldu.

Whitbread CEO’su Alison Brittain bugün katıldığı BBC’deki bir programda satış sonrası otel zincirine odaklanacaklarını, ürün gamında kahve bulunmayan Coca-Cola‘nın ürünleri arasına kahveyi eklemek istediğini, gelecekte otomatlardan otellere, restoranlara ve kafelere kadar Coca-Cola’nın yer aldığı her yerde Costa’nın da bulunacağını söyledi.

Coca-Cola CEO’su James Quincey ise Costa’nın kendilerine kahve alanında yeni imkânlar ve uzmanlık sunacağını söyleyerek, içecek sektöründe sıcak içeceklerin Coca-Cola’nın global bir markasının bulunmadığı nadir alanlardan biri olduğunu ve Costa markasını uluslararası zeminde büyüteceklerini ifade etti.

Costa Coffee, Whitbread tarafından 1995 yılında yaklaşık 25 milyon dolar karşılığında satın alınmıştı. O tarihte 39 şubesiyle hizmet veren kahve zincirinin bugün Birleşik Krallık’ta 2 bin 400’den fazla şubesi bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.