Coca-Cola porsiyonlarda değişikliğe gidiyor

Markanın birçok farklı versiyonuyla efsaneleşen kutu kolası küçüldü.

09.07.2013 - 15:32 | Haluk Kasarcı

Coca-Cola porsiyonlarda değişikliğe gidiyor

Serinlemek için zaman zaman bir kola içmek fena bir fikir değil. Ancak kimi zaman aldığımız kolanın biraz fazla geldiği de olur. Coca-Cola Büyük Britanya‘da bu sorunu çözüme kavuşturmuşa benziyor. Formülün adı 250 ml’lik yeni kutu. Klasik Coca-Cola’nın yanı sıra diyet ve şekersiz versiyonlar da porsiyon küçültmeden nasibini alıyor.

Markanın 20 yılı aşkın süredir değiştirmediği kutu hakkındaki bu kararın ardında iki neden yattığı söyleniyor. Birincisi çok daha aşikâr olan, işin ekonomik yönü. Görünüşe göre serinlemek için insanlar bir nebze daha az para ödemekten yana. İkinci nedense Coca-Cola’nın son dönemde hayli meşgul olduğu, özellikle şeker ekseninde değerlendirmeye alınan, sağlıklı olma kaygısı. Porsiyon küçültmeyle birlikte kutu kolanın 139 kaloriden 105 kaloriye düşecek olması da bu değişimin aynı kaygıdan etkilenerek yapılmış olabileceğine işaret ediyor.

Coca-Cola Britanya ve İrlanda Genel Müdürü Jon Woods markanın her zaman müşterilerini dinlemek konusunda çok istekli olduğunu belirtirken İngiliz tüketiciler için satın alınabilirliğin ön planda olduğunu söylüyor. Yapılan değişikliği kalori ve porsiyon konusunda mümkün olduğunca çok seçenek sunmak ve Coca-Cola’nın yoğun mesai sarf ettiği dengeli yaşam düsturunun desteklenmesiyle açıklayan Woods bu şekilde sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratacaklarını söyledi.

Coca-Cola’nın bu stratejisinin küreselde de geçerli olup olmayacağını kısa süre içinde göreceğiz. Ancak giderek artan şeker-obezite tartışmalarına kayıtsız kalmayan markanın bu yeniliği tüm dünyada hayata geçirmeyeceğini düşünmek pek de mantıklı görünmüyor.

Kaynak: Branding Magazine

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.