MediaCat

Cinsiyetçiliğe karşı yapay zekâ yardımlı sosyal deney

Futbol maçında kadın yorumcunun sesini erkek sesiyle değiştiren Lay’s’ten teknoloji destekli farkındalık çalışması.

Brezilya’da kadınların futboldaki varlığı türlü önyargılar nedeniyle tartışmalı bir konu. Bir dönem kadınların futbol oynamasının bile yasak olduğu ülkede saha içi ya da saha dışı fark etmeksizin kadınların futbolla ilişkisi sorgulanıyor ve cinsiyetçiliğe maruz kalıyor. UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi sponsorluğu dahil kadınları futbolda destekleyen Lay’s, hayata geçirdiği bir sosyal deneyle kadınlara duyulan saygıyı pekiştirmeyi amaçlıyor.

AlmapBBDO tarafından hazırlanan çalışmada Gazeteci Elaine Trevisan konuk edildi. Trevisan, 26 Mart tarihinde oynanan bir hazırlık maçının YouTube ve radyo yayınında yorumcu koltuğuna oturdu. Canlı yayında Trevisan’ın sesi bir yapay zekâ aracıyla gerçek zamanlı olarak bir erkek sesine çevrildi. Trevisan, yayındaki erkek yorumcu Elias’ın aslında kendisi olduğunu sosyal medya paylaşımıyla açıkladı.

Trevisan, sosyal medya paylaşımında, “Ben Elias değilim. Elaine Trevisan, 14 yıllık gazeteciyim ve Lay’s beni bu hafta bir futbol maçında sosyal deney için davet etti. Elias’ın yayınıyla ilgili sosyal medya yorumlarına baktığımda, benim yorumculuk yaptığımda genellikle karşılaştığım gibi eleştirenlere çok rastlamadım. Bugün burada, biz kadınlara spor yayınlarında ve dışında da böyle davranıldığını savunmak için bulunuyoruz. Futbol hakkında konuşan kadınlar olduğumuz için değersiz görünmeden. Çünkü biz çok şey biliyoruz, tamam mı?” açıklamasında bulundu.

PepsiCo Pazarlama Direktörü Simone Simões de kadınların futbol içinde ve dışında karşılaştıkları bir sorunu daha somutlaştırmak adına Trevisan’a bu etkinliği önerdiklerini, ülkenin en sevilen ve herkes için kapsayıcı olması gereken sporunu, tüm insanlara saygı gösterilmesi gerektiğine dair bir diyaloğu teşvik etmek için seçtiklerini söylüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.