Cinsiyetçiliğe karşı empati

LUX, Ortadoğu'da başlattığı yeni kampanyasıyla cinsiyetçiliğin önüne empati duvarı örüyor.

26.08.2021 - 12:05 | Simge Şenses

Bir erkek sokakta yürürken nadiren bedenine rahatsız edici bakışlar yöneltilmesinden ya da sözlü veya fiziksel tacize uğrama ihtimalinden endişe duyar. Unilever’in kişisel bakım markası LUX ve Wunderman Thompson’ın Ortadoğu’da başlattığı yeni kampanya ise erkeklere, sanal da olsa kadınların her gün maruz kaldığı bu tatsız deneyimleri yaşatmayı hedefliyor.

Erkeklerin, kadınların gündelik hayatta maruz kaldıkları cinsiyetçiliği bizzat deneyimlemelerinin bu konudaki farkındalığı artırarak somut bir davranış değişikliğine vesile olmasını uman marka ve ajans ikilisi, bunu “In Her Shoes” kampanyasıyla yapıyor. Kampanya, kullanıcıların dünyanın farklı şehirlerinde sanal gezintilere çıkmasını mümkün kılan City Walks platformunu kullanıyor. Platformda sunulan cinsiyet seçeneği sayesinde ziyaretçiler, aynı sokaklarda hem kadın hem de erkek olarak yürümeyi deneyimleyebiliyor.

İki deneyim arasındaki farklılıklar platformun ziyaretçilerine oldukça açık şekilde yansıtılıyor: Erkekler, şehrin ses ve manzarası eşliğinde normal bir gezintinin keyfini çıkarırken; kadınlar çeşitli erkek gruplarının istenmeyen, rahatsız edici ilgisi ve sözleriyle karşılaşıyor. Kampanya, böylece erkekleri günlük yaşamın yeterince önemsenmeyen bir parçası haline gelen cinsiyetçilik hakkında daha çok düşünmeye davet ediyor.

Mart 2021’de Unilever, kadınlara başkalarının görüşlerine bağımlı olmak yerine kim oldukları ve nasıl göründükleri konusunda özgür hissetmelerinde ilham vermek için yeni bir Pozitif Güzellik vizyonu ve stratejisini küresel olarak başlatmıştı. In Her Shoes da, LUX’un kadınların cinsiyetçi yargılardan arınarak özgürleşmelerine yardımcı olmak için içerik, ortaklıklar ve aktivasyonlar kullanarak onlara ilham verme taahhüdünün altını çiziyor.

LUX Küresel Başkan Yardımcısı Severine Vauleon kampanyaya dair, “LUX, 1925’ten beri güzelliği ve kadınlığı kutluyor. Güzelliğin bir kadının zırhı olduğunu ve güzelliğini kimseden çekinmeden ifade etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kadınlara her alanda cinsiyetçilikle mücadele etmelerinde yardımcı olmaya devam edeceğiz. LUX’ta güzelliğin bir yargı sebebi değil, güç kaynağı olması gerektiğine inanıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Kampanyanın kreatif direktörü Marco Versolato ise ortaya konan işe dair düşüncelerini, “Cinsiyetçiliğin farkında olmak bir şey, onu gerçekten deneyimlemekse tamamen başka bir şey.  Hakkında nasıl hissettiğimizi değiştirmek davranış şeklimizi de değiştirebilir” sözleriyle ifade ediyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: LUX / Unilever
  • Reklam Ajansı: Wunderman Thompson
  • Prodüksiyon Şirketi: SMC, Dubai
Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.