Oy ve Ötesi’nden Dijital Demokrasi Platformu

Oy ve Ötesi'nden yurttaşları yerel sorunların çözümüne dahil etmeyi amaçlayan platform.

26.08.2021 - 12:53 | MediaCat

Oy ve Ötesi'nden Dijital Demokrasi Platformu

Türkiye’de katılımcı demokrasi kültürünü yaygınlaştırmayı hedefleyen Oy ve Ötesi Derneği, yurttaşların yaşadıkları ilçelerin yerel sorunlarını tespit ederek birlikte bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirebileceği Dijital Demokrasi Platformu’nu kurdu.

Yerel sorunların çözümüne yurttaş katılımını artırmayı hedefleyen platform, Ağustos ayı itibarıyla Avcılar’da pilot uygulama olarak hayata geçirildi. Pilot uygulama sonrasında platformun daha geniş bir uygulama alanına yayılması ve belediyelere katılımcı dijital demokrasi uygulamalarını kullanmalarında yardımcı olacak bir yol haritası sunulması hedefleniyor. Oy ve Ötesi, platformda üretilen çözüm önerilerinin şekillendirilmesi ve Belediye Meclisi gündemine alınması sürecine de katkı sağlayacak.

Oy ve Ötesi Derneği Başkanı Mustafa Köksalan

Oy ve Ötesi Derneği Başkanı Mustafa Köksalan platformla ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getiriyor: “Dijital teknolojilerin yaşamımızda yarattığı en önemli değişimlerden biri yurttaşların özellikle yerel yönetim süreçlerine katılımını kolaylaştıran platformların gelişimine olanak tanıması. Dijital Demokrasi Platformu ile ilçe sakinlerinin, yerel yönetim ve karar alma süreçlerine etkili biçimde katılmalarına olanak tanımayı hedefliyoruz. Dijital Demokrasi Platformu, yurttaşların kendilerine sunulan sınırlı sayıdaki seçenekten birini tercih etmek veya öneri ve şikayetlerini bireysel olarak yetkili mercilere ulaştırmak yerine, kendi tespit ettikleri sorunları ve geliştirdikleri çözüm önerilerini ortaya koyup tartışabileceği bir alan yaratıyor. Katılım odaklı dijital demokrasi araçlarını yurttaşlara tanıtma hedefindeki bu pilot uygulama sayesinde hem yurttaşlardan gelecek talep sayısında hem de yerel yönetimlerin dijital demokrasi araçlarını kullanma eğiliminde artış olmasını bekliyoruz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.