MediaCat

Cinsiyet eşitsizliği Snapchat’te

Hayır, bu yeni bir filtre değil.

Cinsiyet eşitsizliği Snapchat’te

Dudak uçuklatan bir süratle büyüyerek özellikle geçtiğimiz yıl tüm dikkatleri üzerine çeken Snapchat’in de adı cinsiyet eşitsizliğinin yaşandığı sayısız kurum arasına yazıldı. Platformun tek kadın yönetim kurulu üyesi konumunda bulunan Hearst Magazine Chief Content Officer’ı Joanna Coles’un, 2016’da kendisiyle aynı görevi yapan erkeklerin 10’da biri kadar ücret aldığı ortaya çıktı.

Cinsiyet eşitsizliği Snapchat'teSnapchat’in de bağlı olduğu Snap şirketi tarafından geçtiğimiz hafta gerçekleşen 3 milyar dolarlık ilk halka arz hamlesinin ardından yapılan açıklamada Snapchat’in daha evvel görülmemiş büyüme rakamlarına eriştiğine vurgu yapılmıştı. Joanna Coles’un şahsında yaşanan cinsiyet eşitsizliği de aynı açıklamanın bir parçası olan S-1 kodlu dokümanda görülüyor. 2016’da toplamda 110 bin dolar ödendiği görülen Coles’la aynı görevi yapan isimler G1 Group Başkanı Scott Miller ve Intel Security Group SVP’si Christopher Young’a Snapchat tarafından aynı yıl içinde 1,1 milyon dolar ödenmiş.

Snapchat‘e yakın kaynaklar yaşanan bu durumun Coles’un kendilerini 4 yıllığına yönetim kuruluna bağlayan “çalışma arkadaşlarının” aksine yalnızca 1 yıllık kontrat imzalamış olmasıyla açıklanabileceğini belirtseler de konunun tartışmaya açık olduğu ortada.

Yakın zamanda işgücünün büyük çoğunluğunun hâlâ beyaz ve erkek olduğunun ortaya çıkmasıyla çeşitlilik konusunda sınıfta kalan Twitter’da insan kaynakları biriminin başındaki Renee Atwood görevinden -kişisel nedenlerle- ayrılmıştı. Snapchat’in 1859 kişiden oluşan işgücünün çeşitlilik konusunda ne durumda olduğu ise bilinmiyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.