Centre Pompidou’nun hakkı Centre Pompidou’ya

Centre Pompidou ve Marcel, Paris'e gelen turistler tarafından yeterince rağbet görmeyen modern sanat müzesinin cevherini gözler önüne sermeye kararlı.

27.11.2018 - 14:44 | Arzu Nilay Kocasu

Centre Pompidou'nun hakkı Centre Pompidou'ya

Centre Pompidou. Kandinsky’den Matisse’e, Picasso’dan Dubuffet’ye sanat tarihinin önemli isimlerinin imzasını taşıyan 100 bini aşkın esere ev sahipliği yapan bir modern sanat müzesi. Ancak, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Georges Pompidou’nun 1969 yılında fikren temellerini attığı ve 1977 yılında sanatseverlerin beğenisine sunulan bu müze her yıl Paris’i ziyaret eden milyonlarca turistin ilgisini Eiffel Kulesi veya Sacré Coeur kadar çekmeyi maalesef başaramıyor.

Centre Pompidou’nun makus talihini tersine çevirmek ve müzeyi turistlerin ziyaret edilecek mekânlar listesine sokmak için kolları sıvayan Publicis Groupe ve Marcel, Centre Pompidou için tıpkı Eiffel Kulesi veya Zafer Takı’nınkiler gibi minyatür heykelcikler tasarlayarak bu tasarımları şehrin dört bir yanındaki hediyelik eşya dükkânlarına yerleştirdi.

Kendi “sokak satıcılarını” turistlerin kalabalık oldukları bölgelere yollayan ekip, böylelikle, daha fazla turistin Centre Pompidou’nun varlığından haberdar olmasını sağladı. Turistler ile Centre Pompidou’yu ziyaret etme motivasyonları arasına hiçbir şeyin girmeyeceğinden emin olmak için heykelciklerin altına müzeye giden yolu tarif eden birer karekod da yerleştiren ajans, ayrıca, sokakları dolanan dolmuşlarla dileyenlerin Centre Pompidou’ya bedava ulaşmalarını sağladı.

KÜNYE

  • Reklamveren: Centre Pompidou
  • Reklam Ajansı: Marcel (Publicis Groupe)
  • Yönetmen: Guillaume Talvas
  • Yapımevi: Artisans du Film
Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.