Bir Kara Cuma değerlendirmesi

Criteo Doğu Avrupa ve Türkiye Ülke Müdürü Murat Kalafat, markaların giderek daha da ilgi gösterdiği Kara Cuma'yı MediaCat için değerlendirdi.

27.11.2018 - 14:26 | MediaCat

Bir Kara Cuma değerlendirmesi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de markaların giderek artan bir ilgiyle takvimlerine aldıkları Kara Cuma için Criteo’nun yakın dönemde yaptığı araştırma sonuçlandı. Bu araştırmanın ürettiği veriler ışığında, birçok kategoriden, irili ufaklı sayısız markanın değerlendirmeye çalıştığı bu pazarlama fırsatının muhasebesini Criteo Doğu Avrupa ve Türkiye Ülke Müdürü Murat Kalafat MediaCat için yaptı.

Kara Cuma gezegeni sildi süpürdü!

ABD’de doğan ve tüm dünyayı kasıp kavuran Kara Cuma, ülkemizde de her geçen yıl daha da fazla ilgi görüyor.

Bu yıl Türkiye’de çok daha yoğun yaşanan Kara Cuma’da, perakendeden teknolojiye birçok sektörde kampanyalar gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıllardaki kampanyalara bakıldığında çoğunluklu perakende sektöründe yoğunluk olduğu gözlemlenirken, bu yıl gerek teknoloji gerekse diğer alanlarda çeşitli kampanyalar düzenlendiğini gördük.

Perakende tarafında önceki yıllarda kampanya düzenlemeyen birçok marka bu yıl Kara Cuma özelinde büyük hazırlık yaptı. Criteo olarak, bizim tarafımızda yapılan reklam harcamalarında geçen yıla oranla yüzde 60’ın üzerinde bir artış gerçekleşti. Kara Cuma günü gerçekleşen satış rakamları ise bir önceki ayın 4,1 katı kadardı. Bu rakamları Avrupa ile kıyasladığımız zaman ülkemizde Kara Cuma’ya ilginin çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Satışların hem online hem de mobil uygulamalar üzerinden arttığını rahatlıkla dile getirmek mümkün. 10 Türk perakendeciyi baz alarak yaptığımız araştırmaya göre; 2016’dan 2017’ye Kara Cuma döneminde online satış oranı yüzde 201 oranında artarken, bu oran mobil uygulamalar üzerinde yüzde 412’ye ulaşıyor.

Kara Hafta

Tüketim ve alışverişe yönelik tek gün Kara Cuma değil aslında… Öncesi ve sonrasında da satışları artırmaya yönelik hareketleri görmek mümkün, bu yıl da öyle oldu. Örneğin; markaların çoğu bir gün öncesinde, saat 22.00 itibarıyla internet sitelerinde ve uygulamalarında indirimli online satışa başladılar. Hatta bazı markaların, uygulamalarda trafik akışını artırmak için saat 20.00’de yani internet sitesinden 2 saat önce indirime girdiğini bile gözlemledik.

Kara Cuma sonrası devam eden kampanyalar ise Kara Cumartesi ve Siber Pazartesi gibi özel isimlerle anılıyor.

Kara Cumartesi

Criteo’nun ABD araştırmaları gösteriyor ki Kara Cuma’dan sonra en çok satışın gerçekleştiği gün: Kara Cumartesi. Kara Cuma’nın ertesi günü olan bu günde satışların ABD’de Ekim ayı ortalamasının yüzde 247 üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Ancak Türkiye’de ki araştırmamıza göre, Kara Cuma öncesi Perşembe günleri yükselen bir ivme göstermekte. 2018 rakamlarına göre yaptığımız araştırmada Perşembe günü yüzde 258 oranında satış artışı görünüyor.

Siber Pazartesi

Kara Cuma’nın ardından gelen bir özel gün daha! 2005 yılından sonra büyüyen Siber Pazartesi ülkemizde henüz çok popüler değil ancak 2018 itibarıyla perakendede hem reklam hem kampanya etkilerini görmeye başladık. Eğer markalar kampanyalarını Pazartesi gününe kadar uzatırlarsa, Siber Pazartesi’nin de Kara Cuma gibi ülkemizde etkili olacağını öngörebiliyoruz.

Birkaç Öneri

Markaların Kara Cuma’da daha çok kazanmaları için atmaları gereken önerilerimi aktarmak isterim.

İnternet sitenizi ve uygulamanızı mobil cihazlara optimize edin. İnternet sitenizin ve uygulamanızın mobil cihazlar için uygun tasarımda olmasına dikkat edin. Mobil varlığınızın, tüm fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmaya hazır olduğundan emin olun.

Kişiselleştirmeyle dönüşümleri iyileştirin. En akıllı perakendeciler ve markalar, kanallar ve cihazlar arasında kişiselleştirilmiş, bağlı müşteri deneyimleri yaratarak uzun süreli müşteri kazanıyor. Bunu başarmak için ise sadece pazarlamaya yönelik işbirlikçi bir yaklaşım sergilemek gerekiyor. Veri eksikliği, alışveriş yapan kişinin eksik bir görüntüsüne dönüştüğünden, çevrimiçi ve çevrimdışı davranışları bağlamak adına mümkün olan en büyük veri kümelerine gereksiniminiz var.

“İşte bu!” dedirten reklamlar tıklanıyor. Markanızın en iyi yanlarını deneyimlemiş müşteriler aradıklarını, ne olursa olsun, her zaman bulabilmeliler. Müşterilerinizle ne olursa olsun, hangi gün olursa olsun, onların önemli anlarında bir parça olabilmek için tetikte olmalısınız.

Yalnızca Kara Cuma’da değil; öncesi ve sonrasındaki özel günlerde de markaların daha çok kazanmak için uygulaması gereken birkaç adımı derlemek gerekirse:

  1. Bütçelerinizi sadece Kara Cuma ve Siber Pazartesi’de tüketmeyin. Diğer günlerde de harcamak için paranızı saklayın.
  2. Mobile optimize olun; grafiklere göre mobil hesaplarda yüzde 40 veya daha fazla satış olduğu gözleniyor. Hatta bu sene beklenti çok daha büyük. Mobil altyapınızın müşterilerinizin beklentileriyle örtüştüğünden emin olun.
  3. Kişiselleştirmeyi iletişim için artırmaya çalışın. Çünkü kişiselleştirilmiş reklamlar, önerilen ve kişiselleştirilmiş kuponlar “Tam da ihtiyacım olan şey!” etkisi yaratır.
  4. Rekabetin içinde kalmak için internet rakamlarını artırın. Tıklamaları kaçırmayın. Daha çok insana ulaşmak için en önemli araç bu!
  5. Müşteri bazlı stratejide her şeyin müşteriyi anlamak ve her müşterinin eşsiz olduğunu hissettirmek olduğunu unutmayın.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.