MediaCat

Cannes Lions 2022’yle ilgili bilmeniz gerekenler

Cannes Lions’a sayılı günler kala festival hakkında bilmeniz gerekenler sizlerle.

Cannes Lions 2022’yle ilgili bilmeniz gerekenler

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali bu yıl pandeminin tozunu üzerinden atmaya ve 20-24 Haziran tarihlerinde Cannes’da katılımcılarıyla fiziksel olarak buluşmaya hazırlanıyor.

1954’ten bu yana düzenlenen etkinlik asıl amacına sadık kalarak kreatif sektörün en iyilerini ödüllendirmeye devam etse de aynı zamanda pazarlamacılara ve ajans yetkililerine network’lerini genişletmeleri için benzersiz bir ortam sunuyor. Ağırlıklı olarak üst düzey yöneticilerden oluşan katılımcılar, sektörün durumunu, bir önceki yılın başarılı kampanyalarını ve geleceğin sektör adına neler getireceğini etkinlik kapsamında gerçekleşen panellerde tartışarak zihnen yenilenme fırsatı yakalıyor. Etkinlik, ajansların potansiyel müşterileriyle ilişki kurmaları ve reklam teknolojisi üzerine çalışanların pazarlamacılara kendilerini göstermeleri için de alan açıyor.

Cannes’daki büyük buluşmaya sayılı günler kalmışken sizi bu yılki katılımcıların yanıt arayabileceği sorular ve yanıtlarıyla baş başa bırakalım.

Cannes yolcularını nasıl bir program bekliyor?

Cannes Lions, katılımcılarının karşısına her zaman olduğu gibi sektör tarafından belirlenen küresel önceliklere odaklanan bir programla çıkacak. Sürdürülebilirlik, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık, yetenek, veri ve teknoloji, iş yapış biçimlerinin dönüşümü ve etkili yaratıcılık meselelerine odaklanacak olan program kapsamında sahnede olacak isimlerin tamamına aşağıdan, detaylı programa ise buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik bu yıl kaç kişiyi ağırlayacak?

Pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl online olarak gerçekleştirilen Cannes Lions’ın son fiziksel organizasyonuna yaklaşık 12 bin kişinin kayıt olduğu biliniyor. Sektör fiziksel olarak yeniden bir araya gelmek konusunda istekli olsa da sağlık endişeleri ve küresel çaptaki ekonomik küçülmeler sebebiyle katılımın eski düzeyine erişip erişmeyeceği merak konusu.

Fransa’da salgına yönelik tutum ve etkinlikte alınacak önlemler neler?

Etkinliğin gerçekleşeceği mekânda gerekli hijyen önlemleri alınacak olsa da Cannes Lions’ta bu yıl pandeminin etkileri asgari düzeyde hissedilecek. Fransa’da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi toplu taşıma ve tıbbi tesisler dışında maske kullanımı zorunlu değil. Etkinlik mekânlarına girmek için aşı kartı gösterme zorunluluğu da kalkmış durumda. Cannes Lions yine de ihtiyaç anında katılımcılarının kolaylıkla test yaptırabilecekleri tesislerin bir listesini paylaşacak ve herkesi sağlık durumlarını takip etmeye, erken hastalık belirtilerini ciddiye almaya teşvik edecek.

Aslan’lar ne zaman sahiplerini bulacak?

Cannes Lions bu yıl başvuru dönemini 20 Ocak’ta açmıştı. Yılın en başarılılarını belirleyen jüri bu yıl 538 ismi ağırladı. 29 kategoride ödül adayı başvuruları kısa listelere taşıyan jürilerde ise 59 ülkeden 247 isim vardı.

Yılın en ileri görüşlü fikirlerinin kendini gösterdiği Titanium kategorisinde Grad Prix’nin sahibinin kim olacağı elbette büyük merak konusu zira kendisi festivalin en prestijli ve imrenilen ödülü olarak gösteriliyor. Cannes Lions, her gece etkinliğin kalbinin attığı Palais des Festivals et des Congrès’de farklı kategorilerin kazananlarını ödüllendirecek. Yılın Ajansı, Yılın Ajans Ağı ve Yılın Holding Şirketi gibi ödüller ise festivalin son gecesinde açıklanacak.

Kazananları festival öncesinde açıklanan bazı ödüller de var elbette. Festivalin yaşam boyu başarı ödülü Lion of St. Mark’ın bu yılki sahibi Wieden+Kennedy’nin eski CCO’su ve başkanı Colleen DeCourcy. Nobel Barış Ödüllü aktivist Malala Yusufzay’a Cannes LionHeart, Netflix Eş CEO’su Ted Sarandos’a Entertainment Person of the Year ödülü takdim edilecek. Creative Marketer of the Year unvanının yılki sahibi ise AB InBev.

Panellere katılmak dışında neler yapabilirsiniz?

Ad Age’in bu konuda tek ama reddetmesi güç bir önerisi var… Partilemek! Festivalin her gecesi, katılımcıların Carlton Hotel’in terasına akın etmesi ve ilerleyen saatlerde daha fazla eğlenmek için Croisette’in aşağısındaki Martinez’in dışındaki Gutter Bar’ın yolunu tutması alışıldık bir durum. Ancak bu yıl otel tadilattan geçtiği için Carlton Terrace’ın kapalı olduğunu, yalnızca plaj restoranının açık olduğunu belirtmekte fayda var. Ajans ve markaların bir araya gelip kutlama yapmak için kiraladıkları yatlar, villalar ve plajlar da hem eğlenmek hem network’ünüzü genişletmek için iyi birer seçenek olabilir.

Festival sürdürülebilirliği desteklemek adına neler yapıyor?

Birleşmiş Millerler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı destekleyen ve ödülleri arasına 2018’de Sustainable Development Goals Lions’ı ekleyen Cannes Lions, binlerce insanı ağırladığı etkinlikte dağıtılan çanta ve gün içinde çok kullanılan bardak gibi malzemelerin de biyoçözünebilir olduğundan emin olarak karbon ayak izini azaltmak için gayret sarf ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.