Cannes Lions 2018’in dördüncü gününden satır başları

Etkinliğin dördüncü gününde kutuplaşmadan dirilişe, öne çıkanlar.

22.06.2018 - 15:18 | MediaCat

Cannes Lions 2018’in dördüncü gününden satır başları

Koskoca bir haftayı geride bırakıyor ve sektörün dört gözle beklenen festivallerinden biriyle önümüzdeki seneye kadar vedalaşıyoruz. Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali‘nin dördüncü gününde ise kutuplaşmadan veriye, birbirinden önemli pek çok konu derinlemesine ele alındı.

Diriliş ve kutuplaşma

Kentucky Fried Chicken’ın meşhur kurucusu Albay Harland Sanders’ın vefatının ardından marka durgunluk sürecine girmişti. Bu durgunluğun nasıl aşıldığını ve KFC’nin pazardaki büyük gücünü nasıl geri kazandığını Wieden+Kennedy ECD’leri Jason Bagley ve Eric Baldwin ve Pazarlama Direktörü George Felix anlattı. Kendilerinin bahsettiğine göre işin sırrı, Albay Sanders’ın tekrar yaratılmasında yatıyor. Marka, reklam kampanyalarında Albay Sanders’ı kullanmaya başlamasıyla ve Sanders’ın farklı versiyonlarını tüketiciyle buluşturmasıyla ön plana çıkmayı başarmış bulunuyor. Öyle ki bugün her yedi dakikada bir dünyanın herhangi bir yerinde yeni bir KFC şubesi açılıyor.

Seçimlere oldukça kısa bir süre kala Türkiye’de de en çok konuşulan konular arasında yer alıyor kutuplaşma. Crispin Porter + Bogusky Kurucusu Chuck Porter, Pew Research Center Politik Araştırmalar Direktörü Jocelyn Kiley ve yazar Kurt Andersen, pazarlamadaki kutuplaşmayı anlattı. Porter’a göre, günümüzün en tehlikeli ve en keskin problemlerinden biri olan kutuplaşma konusunda genç nesil oldukça adil davranıyor. Buradaki en önemli etken ise medya kullanımı ve medyanın kutuplaşmaya olan bakış açısı.

“Veriyi görmezden gelin”

Diesel’ın CMO’su Dario Gargiulo, Johnson & Johnson Consumer’ın CMO’su Allison Lewis ve Deloitte’in Global CMO’su Diana O’Brien’ın “Wake up with the Economist” oturumu ilginç bir çıktıyla sonlandı: veriyi görmezden gelmek. Endüstri problemlerinin konuşulduğu oturumda CMO’lar; veri, teknoloji ve yaratıcılık arasındaki bağlantı hakkında tartıştı. Lewis’in belirttiği veri ve teknolojinin markalara ürünlerini destekleyecek servisler üretmelerinde yardımcı olduğu konusunda çoğunluk hemfikir. Fakat Gargiulo’nun vurguladığı veriye karşı çıkmanın önemi şaşırtıcı: “Veri, sizi iletişim stratejinizde aynı tutumu devam ettirmeye teşvik ediyor. Fakat asıl fırsat veriyi görmezden gelerek ürününüzü değiştirmeye devam etmekte.”

Günün öne çıkan bir başka oturumu ise Finlandiyalı şirket Hasan & Partners’ın yapımcılığını üstlendiği The Unknown Soldier filmi için geliştirdiği yeni markalı iş modelinin anlatıldığı “The War Movie That Revolutionized Branded Marketing” oturumuydu. Üç saatlik filmin 15’e yakın markalı içerik ortağı bulunmasına karşın markalar filmde hiçbir şekilde yer almıyor. Geliştirilen yeni markalı içerik modelinde, bunun yerine markalar için markanın yer aldığı ayrı reklam filmleri, orijinal filmin bir parçasıymış gibi çekiliyor ve lansmanı yapılıyor. Filmin yönetmeni Aku Louhimies’in tabiriyle, sanat da böylece “temiz” kalıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.