MediaCat

Türkiye’nin Cannes Lions karnesi

İlk Grand Prix’ye kavuşan Türkiye, Fransa’dan toplamda 17 Aslan’la döndü.

Türkiye’nin Cannes Lions karnesi

Cannes Lions tarihinde ilk kez bir Grand Prix kazanmanın gururunu yaşatan ajanslar büyük ödül haricinde 1 altın, 2 gümüş ve 13 bronz aslanla Türkiye’ye döndü.

İşte yaratıcılıklarıyla Cannes’a imzasını atan o işler…

Vodafone, Kırmızı Işık Uygulaması (Y&R Teamred Istanbul)

Vodafone’un Türkiye’ye Cannes Lions’ta ilk Grand Prix’yi kazandıran Kırmızı Işık Uygulaması, sadece bu kadarla da kalmadı. Proje, Grand Prix’nin yanı sıra ekibe 1 Altın, 2 Gümüş ve 3 Bronz Aslan kazandırarak büyük bir başarıya imza attı.

Vodafone Vakfı’nın Türkiye’nin toplumsal yaralarından biri olan domestik şiddet anında ya da sokakta, kadınların güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirdiği bir proje ile acil numaralar tek tuşa basarak aranabiliyor, yakınlara gizli bir şekilde kullanıcının konum bilgilerini içeren bir mesaj gönderilebiliyor, en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimlerine ulaşılabiliyor ve şiddete maruz kalınan durumlarda neler yapılması gerektiğine dair bilgiler edinilebiliyor. Yazılım, tüm bunları mümkün kılan teknolojik bir yaratıcılık üzerine kurulu. Peki, iletişimsel yaratıcılık nerede devreye giriyor?

“Böyle bir uygulamamız vardı ve bunu anlatmamız gerekiyordu. Kullanılırsa hayatı değiştirebilecek bir faydası var fakat bunu klasik anlamda televizyon, radyo ya da açıkhava reklamlarına çıkarıp duyurmak da çok anlamlı değil çünkü gizli kalması gerekiyor” diyor Bilge Çiftçi, “aksi halde, kadının böyle bir güvencesi olduğunu anlayabilir şiddet uygulayan kişi.” Klasik mecralardan uzaklaşarak, mümkün olduğunca çok kadına ama sadece kadına ulaşmayı hedefleyen marka ve ajans ekibi, alternatif mecra yaratımlarına yönelmiş böylelikle. Ağda bantlarının, eller arasında ısıtıldığında ortaya çıkan yüzey yazıları, iç çamaşırı ve mayoların etiketleri, YouTube’da kadın içerikleri sunan “Nasıl yapılır?” videoları uygulamanın mecralarını oluşturdu. Bu mecralarda da, olası erkek ziyaretlerini etkisiz kılacak önlemler geliştirildi. Bu bilgiler, 200 binin üzerinde kadına erişim sağladı ve Türkiye’de akıllı telefon sahibi kadınların yüzde 24’ü Kırmızı Işık Uygulaması’nı indirdi. Erkeklerse, Kırmızı Işık butonunun altı üstü bir aydınlatma düğmesi olduğunu düşünmeye devam ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.