MediaCat

Büyük markaların üçte biri sosyal medyadan uzak kalabilir

WFA anketine göre, büyük markaların üçte biri sosyal medya yatırımlarını durdurabilir.

Büyük markaların üçte biri sosyal medyadan uzak kalabilir

Nefret söylemi ve yanıltıcı bilginin yayılmasının önlenmesi adına, aralarında Verizon, adidas, Starbucks, Unilever, Coca-Cola, The North Face, Pfizer ve Honda’nın da bulunduğu 200’e yakın reklamveren bugünlerde sosyal medya stratejilerini gözden geçiriyor ve başta Facebook olmak üzere sosyal medya platformlarındaki reklam faaliyetlerine ara veriyor. Dünya genelindeki reklam yatırımlarının yüzde 90’ını gerçekleştiren reklamverenlerin bir araya geldiği Dünya Reklamverenler Federasyonu (World Federation of Advertisers – WFA) tarafından gerçekleştirilen güncel anket çalışması ise önde gelen reklamverenlerin yaklaşık üçte birinin sosyal medya reklam yatırımlarını durduracağını ya da durdurmayı düşündüğünü ortaya koyuyor.

Çalışmada, halihazırda sosyal medyada reklam faaliyetlerini durduranların oranının yüzde 5 olduğu görülürken, söz konusu faaliyetleri durdurmayacaklarını belirtenlerin oranı yüzde 12.

Aynı çalışmada katılımcıların yüzde 41’inin, platformlardaki ayrıştırıcı içerikler ve nefret söylemi nedeniyle dijital kampanyalarını durdurma konusunda kararsız olduğu görülüyor.

Kaynak: WFA

WFA CEO’su Stephan Loerke’ye göre, bu durum bir dönüm noktası olabilir. Mevcut hareketin, sosyal medya üzerinde, #StopHateForProfit kampanyasıyla alevlenen bir aylık Facebook boykotundan daha kalıcı etkiler yaratabileceği görüşündeki Loerke, “Uzun dönem medya stratejilerini gözden geçirdiklerini söyleyen ve sosyal medya platformlarından ırkçılık, nefret söylemi ve zararlı içerik hususlarında yapısal değişiklik talep eden markaların sayısı sarsıcı” yorumunda bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.