Bütçe kesintileri Unilever’de neleri değiştirdi?

5 maddeyle Unilever’e bakıyoruz.

21.07.2017 - 11:52 | Tuğba Özögretmen

Unilever'e yeni CMO

Geçtiğimiz gün Unilever tarafından açıklanan ikinci çeyrek sonuçları birçok önemli soruya da cevap getirdi. Organik satışlarda gerçekleşen yüzde 3’lük artış, beklentilerin altında kalsa da ajans ve prodüksiyon kesintilerinin sağladığı kazançlar genel anlamda hayal kırıklığı yaratmadı.

Dünyanın en büyük ikinci reklamvereni olan Unilever’in dünkü açıklamalarının ışık tuttuğu beş önemli madde var:

1. Pazarlama kesintileri diğer kalemlerden daha hızlı geliyor.

Unilever’in üç yıllık 7 milyar dolar gider kesintisi planı hızlı başladı. Yılın ilk yarısında kesintilerin üçte biri yalnızca pazarlama tarafında gerçekleşti. Genel gider kesintilerini de kapsayan bu süreçte, orta derece ve kıdemli yöneticiler katında toplamda yüzde 13’lük kesinti gerçekleşti.

2. Ajans ve prodüksiyon harcamaları dikkat çekti.

Ajans ücretlerinde ilk yarıda yüzde 17’lik düşüş yaşanırken, CFO Graeme Pitkenthly’nin de söylediği gibi, daha az sayıda reklamı, etkisini kaybedene dek yayında tutma stratejisi ön planda tutuldu.

3. Prodüksiyon masrafları da düşüşte.

İlk yarıda TV prodüksiyon harcamalarında yüzde 14’lük düşüş görüldü. Bunun tek sebebi daha az sayıda reklam yapılması değil. Prodüksiyonun Güney Afrika gibi yerlere kayması ve dijitaldeki prodüksiyonun daha çok in-house olarak yapılması etkenler arasında.

4. Düşük pazarlama harcamaları kârlılığı artırdı.

Unilever’in ilk yarı operasyon marjı yüzde 1,8’lik puan düşüşü yaşadı. Bu, pazarlama bütçelerindeki 1,3 puanlık düşüş sayesinde beklentilerin üzerinde bir sonuç ortaya koydu.

5. Medya harcamaları yeniden sıçrama yaşayacak.

Tüm kesintilere karşılık, yüzde 60’lık yeni ürün lansmanı medya harcamalarını artıracak.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.