Bisikletler tedavi için yollarda

Specialized Foundation'dan DEHB için destek çağrısı.

21.07.2017 - 14:05 | Sencer Uçar

Bisikletler tedavi için yollarda

Specialized Foundation’un Fransa Bisiklet Turu ile birlikte yayınlanan yeni reklam filminde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) amansız döngüsünden kurtulmak isteyen çocuklar, bisikletlerini sokaklarda doyasıya sürmenin tadını çıkarıyor.

İlk etapta neden bisiklet diye bir soru yöneltebilirsiniz. Hemen açıklayalım: Araştırmalar, bisiklet sürmek ve diğer egzersiz tipleri sayesinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan kişilerin dikkatlerini yoğunlaştırabilme yetilerinin geliştiğini gösteriyor. Specialized Foundation da bu reklam filmi ile ebeveynlere, eğitimcilere ve sağlık hizmeti görevlilerine bisiklet sürmenin rahatsızlık üzerindeki olumlu etkilerini anlatmaya çalışıyor.

İlk adımını dikkat eksikliği nedeniyle ödevine odaklanamayan bir öğrencinin yaşadığı sorunlar üzerinden atan film, yakın plan ve detay çekimler aracılığı ile seyircinin önce  öğrenci ile bütünleşmesini sağlıyor. Ardından, anlatıcılık görevini de aynı çocuğun üstlenmesinin yardımı ile hikâye aynı hastalıktan mustarip diğer çocuklar üzerinden detaylandırılıyor. Anlatıcının aynı kalması sayesinde seyircinin empati hali korunurken, görüntülerin tekil bir sesten bir nebze sıyrılarak DEHB’li diğer çocukların yaşamlarından kesitler sunması ile mesajın daha kuvvetli verilebilmesinin zemini hazırlanıyor. Çocukların bisikletlerini alıp yollarda dilediklerince gezinmeleri ile birlikte de istenilen mesaj aktarılmış oluyor.

 

 

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.