Mobil tüketici deneyimlerine güncel bir bakış

IAB'dan mobil dünya üzerine bir araştırma.

21.07.2017 - 11:30 | MediaCat

Mobil tüketici deneyimlerine güncel bir bakış

IAB, mobil tüketici deneyimlerini global bir perspektiften incelediği “Always On – A Global Perspective of Mobile Consumer Experience” adlı bir araştırmaya imza attı. 18 ülkede gerçekleştirilen araştırma, mobil tüketici deneyimlerine dair güncel veriler sunuyor.

Tüketiciciye global bakış

Akıllı telefon kullanım sıklığına dair verilere bakıldığında, her üç kullanıcıdan ikisinin (yüzde 63) telefonlarını yarım saatte bir; beşte birinden fazlasının (yüzde 22) ise telefonlarını beş dakikada bir kullandığı görülüyor. Mobil web ya da aplikasyon üzerinden internete erişim sağlayanlar söz konusu olduğunda ise anket formundaki araştırmaya Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’dan katılanların büyük çoğunluğunun her iki işlemden birisini günde en az bir kere (mobil web yüzde 88; mobil aplikasyon yüzde 84) gerçekleştirdiği sonucuna varılıyor.

Farkındalık oranı yüksek

Araştırma, kullanıcıların farkındalık oranı hakkında da veriler sunuyor. Buna göre, akıllı telefon kullanıcılarının büyük çoğunluğu mobil reklamları gördükten sonra birkaç gün içinde hatırlayabiliyor. Hatırlama oranları mobil web için yüzde 90 olurken, mobil aplikasyonlar için de yüzde 86 olarak ölçülüyor. Mobilde görülen reklamlarla ilgili aksiyon alan kullanıcıların sayısı ise neredeyse yarısı kadar (mobil web’de yüzde 45; mobil aplikasyonlarda yüzde 47).

Araştırmanın sonuçlarına göre, tüketicinin yüzde 46’sı mobil cihazlarda karşılaştıkları reklamlarla etkileşime geçiyor. Reklamı yapılan markanın web sitesini ziyaret eden kullanıcıların oranı ise yüzde 9.

Tüketici Brezilya ve Fransa’da mobil reklamlara daha ılımlı bakıyor

Geçtiğimiz yılda mobil cihazlarda reklam yükleme hızında ve yaratıcılıkta ilerleme kaydedildiği de görülüyor. Global çapta bakıldığında, Brezilya, Rusya ve Güney Amerika’daki kullanıcılar, mobil reklam deneyimlerinde ilerleme kaydettiklerini söylüyor. Her ne kadar reklam sayısındaki artış ile ilgili sıkıntılar ortak olsa da Brezilya ve Fransa’da kullanıcının mobil reklamlara bakışı daha ılımlı.

Mobil web ve aplikasyonların kullanım amaçları

Araştırma kapsamında değinilen bir diğer konu ise kullanıcıların mobil web ya da mobil aplikasyonları hangi aktiviteler için kullandıkları üzerine. Mobil web’in kullanımı işlevsellik ve ihtiyaca yönelik olurken, mobil aplikasyonların daha çok eğlence ve sosyal aktiviteler için kullanıldığı görülüyor. Ürün ya da hizmet alınması ile rezervasyon yapılması gibi aktiviteler için çoğunlukla mobil web fonksiyonlarına yönelinirken, mobil web ortamı aynı zamanda eğitim, iş, seyahat, anlık etkinlikler ve diğer konular ile bilgi edinmek amacı ile de kullanılıyor (yüzde 76). Mobil aplikasyonların kullanım amaçları ise eğlendirici içerikleri tüketmek (video yüzde 57; film yüzde 57; müzik yüzde 73; oyun yüzde 83) ve  e-mail, mesajlaşma, sosyal paylaşım, sesli ve görüntülü aramalar gibi iletişim faaliyetleri olarak görülüyor.

Türkiye’de durum ne?

Araştırmaya katılan 18 ülke arasında bulunan Türkiye’deki sonuçlar diğer ülkelerinki ile paralellik sergiliyor. Türkiye’deki kullanıcıların reklamlarla etkileşim ortalaması yüzde 38. Bu oran, Avrupa geneline bakıldığında karşımıza yüzde 46 olarak çıkıyor. Mobil web reklamlarının yüklenme hızı konusunda da Türkiye ile dünya geneli arasında benzerlik göze çarpıyor. Mobil web reklamlarının yüklenme hızı dünyada yüzde 21, mobil aplikasyonlarda ise yüzde 20 artmış durumda. Türkiye’deki artışlar ise mobil web alanında yüzde 26 olurken, mobil aplikasyonlar için yüzde 22 olarak ölçülüyor. Mobil reklamlarla karşılaşma konusunda da dünya ile Türkiye arasında pek bir farkın olmadığı görülüyor. Tüketicinin dünyada mobil reklamlar ile karşılaşma ortalaması mobil web için yüzde 50, aplikasyonlar için yüzde 51 artarken, Türkiye’de gözlemlenen artışın mobil web’de yüzde 64 ve mobil aplikasyonlarda yüzde 56 olduğu sonucuna varılıyor. Dünya genelinde bir tüketicinin günlük ortalama 5.82 mobil web site ziyareti ve 5.85 aplikasyon kullanımı gerçekleştirdiği görülürken, Türkiye’de bir kişi günde ortalama 5.57 mobil site ziyaret ediyor.  Türkiye için günlük mobil aplikasyon kullanımı ortalaması ise 4.74.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.