MediaCat

Bu koşuda bir saçmalık var

Kadınların güvenlik endişesi olmaksızın koşabilmeleri için adidas’ın bir çağrısı var.

Bu koşuda bir saçmalık var

Akşam koşusu için dışarı çıkan bir kadının etrafında otomobillerin, motosikletlerin hatta bir atlının ne işi olabilir?

Sorunun yanıtları, adidas’ın koşucuların deneyim ve güvenlik algılarını anlamak üzere dokuz ülkede 9 bin kadın ve erkekle yaptığı anket çalışmasının sonuçlarında saklı. Çalışmanın sonuçlarına göre, kadınların yüzde 92’si koşu sırasında güvenliğinden endişe duyuyor, yüzde 51’i fiziksel saldırıya uğramaktan korkuyor. Fiziksel ya da sözlü tacize uğrayan kadınların oranı yüzde 38. Söz konusu kadınların yarısından fazlası istemedikleri ilgiye maruz kaldıklarını, kendilerine laf atıldığını, kornaya basıldığını ya da takip edildiğini ifade ediyor. Güvenlik endişelerinden ötürü kadınlar koşularda tek kulaklık takma, bol giyinme, koşu partneri edinme gibi yöntemlere başvurabiliyor.

Tacize uğrayan koşucular arasında kadınların erkeklere kıyasla daha çok etkilendiği görülüyor. Tacize uğrayan erkek koşucuların yüzde 38’i, kadınların yüzde 53’ü tacizin ardından fiziksel ve mental etkilerle mücadele ediyor. Erkeklerin üçte biri, kadınların ise yarısına yakını tacizin ardından koşuya duydukları ilgiyi kaybediyor.

Kadınların daha güvenli koşabilmeleri için White Ribbon ve With Women We Run inisiyatifiyle birlikte elini taşın altına koyan adidas, kadınların koşu esnasında karşılaştıkları sorunları vurgulamak ve genel olarak erkekleri değişime davet etmek adına saçma bir koşuyu ekrana taşıyor. Filmde kadınların koşu sırasında güvende hissedebilmeleri için başvurdukları yöntemler sıralanıyor.

adidas Women Global İletişim Direktörü Sina Neubrandt, “Sporun eşit olması gerektiğine ve bunu sağlamak için güvenliğin oldukça önemli olduğuna inanıyoruz. Topluluklarımızdan ve araştırmamızdan biliyoruz ki söz konusu kadın ve koşu olduğunda güvenlik en tartışılan konu. Ve ne yazık ki kadınlar kendilerini korumaktan sorumlu tutulmaya devam ediyor. Sorunu ele almak bir maraton, kısa mesafe koşusu değil. Kampanyamız sorunu bir gecede çözmeyecek ama daha fazla erkeği müttefik olarak rollerini anlamaya çekebilirsek, ilerleme hatta değişim yaratabiliriz” yorumunda bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.