MediaCat

Bu kez reklamverenler taleplerini dile getirdi

Mindshare’in konferansında söz alan reklamverenler; ” ‘Anahtar teslim’ projelere hasretiz” dedi.

Bu kez reklamverenler taleplerini dile getirdi

Medya ajansı Mindshare bugün (6 Aralık Perşembe) Kanyon’da “Bu kez söz reklamverenlerimizde!” başlıklı bir konfreransa ev sahipliği yaptı. Farklı sektörlerden iş ortaklarının davet edildiği programda 2013 hedefleri ve bu hedeflere giden yolda medyanın beklentileri tüm mecralar ve reklamverenlerle birlikte ele alındı.

Konferansın ilk konuşmacısı Turkcell Pazarlama İletişimi Bölüm Başkanı Alpay Alptekin’di. Konuşmasında mecra kullanımına dikkat çeken Alptekin, ünlüleri ve TV programlarını iş ortağı olarak görmek gerektiğini söyledi. Alptekin, gazetede ayrışan ve özgün projelere ihtiyaç duyduklarını; dergi reklamlarında reklamverenin ön-arka kapak, 1’inci-2’inci sayfa rutininden artık  çok sıkıldığını, bu kısır döngünün dışına çıkıp daha cesur işler yapmak istediklerini anlattı.

Alptekin, Turkcell’in web’e harcadığı parayı bu yıl yüzde 50 artırdığını ve bu mecraya gazetelerden daha çok para harcadıklarını ifade etti. Alptekin bu mecralar için üretilen projelerin başka mecralara taşınabilmesi hususunda ise medya ajanslarının ve kreatif ajansların destek olmalarını, bu konuda kıskanç hareket edilmemesini rica etti.

Alptekin diğer mecralara ilişkin beklenti ve isteklerini ise şöyle dile getirdi:

“Bir diğer önemli konumuz sinemadaki reklam sürelerinin kısaltılması. Bu konuya reklamveren bakışının yanı sıra sinemasever olarak da bakabilelim. İnsanların sinema keyiflerini  gözetelim. Bunun yanı sıra bu alanda hep birlikte toplam sinema tecrübesi yaratalım, fuayeler için özel ekipler kuralım. Açıkhava da ise dijitalleşme çok önemli.  Ayrıca yıllık mecraların dönemsel network halinde satılması çok önem taşıyor. Radyoda DJ talkların ötesinde bir şeyler yapmak gerekiyor.”

Konferansa video bağlantısı ile katılan Unilever Medya Direktörü Aslı Günaydın, medya planlamasının online ve offline’da birleşmesine, ortak içerik yönetimine ve celebrity management konusunda ajans, mecra ve reklamverenin ortak çalışmasının önemine değindi.

Arçelik Marka Grup Yöneticisi Özlem Akbayır’ın konferansta ilk işaret ettiği konu yakınsamaydı (convergence). Reklam verilecek mecralara bütünleşik bakılması gerektiğini savunan Akbayır, sektörde ‘TV medya planı’ kullanımının yerini ‘video medya planlamaya’ bırakacağını; audio, video ve interaktif gibi belli tanımlara gidileceğini ve bunun reklamverenin iş yapışını da değiştireceğini dile getirdi.

“Okur ve müşteri de artık bir mecra”

Akbayır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okurların, müşterilerin de bir mecra haline geldiğini kabul etmemiz lazım çünkü artık onlar da içerik üretiyorlar. İçerik paylaşımı da buna dâhil. İçerik sadece mecralar için değil markalar için de önemli. Markalar bir şeyleri daha farklı söylemeleri gerektiğinin farkında. Kullanıcı, beklenti ve dünya değişiyor. İçerikle beraber medya planlama araçları da değişti, belki içerik planlama olarak düşünmemiz gerekiyor. Yeni iş modelleri düşünmemiz lazım. Fikri haklar da üzerinde durulması gereken ayrı bir konu. İçerik planlanırken, etik ve markanın kendi şartlarına uygun olmalı, yapılan şey bir başka markaya satılmamalı.”

Reklamveren tarafına, “Ürün odaklı olmaktan marka odaklı olmaya geçmek gerekiyor, aynı paralelde satıştan pazarlamaya geçmek gerekiyor. Bunu yaptığımızda zaten tüketici odaklı oluyoruz.” çağrısında bulunan Akbayır, mecralardan ve ajanslardan beklediklerinin ise yenilikçi fikirler olduğunu şöyle ifade etti:

‘Anahtar teslim’ projelere hasretiz

“Sütun santim konuşmalarının ötesinde bunu (yenilikçi fikirleri) konuşmalıyız. İş modeli; ‘anahtar teslim’ olan projelere hasretiz. Açıkçası mecradan başka, kreatiften başka, medya planlamadan başka fikirler geliyor ve biz bunları birbirine uydurma konusunda ciddi mesai harcıyoruz. Bu da uzayan, yılgınlık veren süreçlere sebep oluyor. Yeni bir iş modeliyle düşünülmesini  rica diyorum: ‘Her marka ne ister?’ genel toplantıları yapalım. Projelerinizi ne olur bizim ajanslarımızla paylaşın. Fikirlerinizi belli bir olgunluk noktasına getirdikten sonra bize getirin, olgunlaşmış fikirler üzerinden gidip takım çalışması yapalım, işi hızlandıralım.”

Konferans Migros Reklam Grup Müdürü Murat Akdağ, Yapı Kredi Marka Yönetimi Direktörü Arda Öztaşkın, Ford Otosan Halkla İlişkiler ve Reklam Yöneticisi Gonca Sofuoğlu Temiz ve Boydak Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Murtaza Durmuş’un konuşmalarıyla devam etti.

 

Itır Yıldız

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.