Brand Week Istanbul bir efsaneyi ağırladı

Sir John Hegarty Marketing&Creativity Day'de yaratıcılığı tartıştı.

06.11.2014 - 15:18 | Haluk Kasarcı

Brand Week Istanbul - Sir John Hegarty

Brand Week Istanbul‘un dördüncü günü Marketing&Creativity Day reklam sektörünün devlerinden biri olan Sir John Hegarty‘yi ağırladı. Günün moderatörü Ece Üner‘in “reklamın lordu” olarak lanse ettiği Sir Hegarty konuşmasında, güne adını veren yaratıcılığı masaya yatırdı.

Alkışlarla sahneye gelen Hegarty, MediaCat Kitapları tarafından yayınlanan “Yaratıcılık: Kuralları Boşverin” kitabında yer alan illüstrasyonlar eşliğinde yaratıcılığın Hegarty versiyonunu anlattı. Efsane isim yaratıcılık üzerine yazmasının nedenini “Birincisi, yaz dediler. İkincisi, yaratıcılıkla ilgili o kadar saçma şeyler okur olmuştum ki, ne olduğuna dair bir şeyler söylemek istedim” sözleriyle açıkladı.

Brand Week Istanbul - Sir John Hegarty

Yaratıcılık kendini ifade etme biçimidir

“Yıllar önce bana müziğin sanatın en yüksek formu olduğunu söyleyen birine ona katılmadığımı, çünkü hayatın bir numaralı sanat olduğunu söylemiştim. Ben yaratıcılığı basitçe kendini ifade etme biçimi olarak tanımlıyorum. Evet, bu hepimizde olan bir yetenek” diyerek yaratıcılığı tanımlayan Hegarty, yaratıcılığın iki çeşidi olduğunu söyledi. Kavramı Saf ve Uygulanan Yaratıcılık olarak ikiye ayıran Hegarty saf yaratıcılığı Simpsons‘ı “icat etmek”; uygulanan yaratıcılığı ise Simpsons’ın 32’inci bölümünü yazmak örnekleri ile tanımladı. Hegarty yaratıcılığın iki türüne kurucularından olduğu BBH’te nasıl yaklaştıklarını ise şu sözlerle ifade etti: “Saf yaratıcılık harika, uygulanan yaratıcılık iyidir ve biz BBH’te her zaman şöyle deriz: İyi harika’nın düşmanıdır. Yaratıcı bir şeylerle meşgul olacak kim varsa, aklında bunu tutmasını salık veririm.”

Brand Week Istanbul - Sir John Hegarty

Ustasından yaratıcılık dersi

Yaratıcılık konusundaki yanlış anlaşılma ve “saçmalıkları” bertaraf etmeye kararlı olan Hegarty, saf yaratıcılığı yakalayabilmek için bazı olmazsa olmaz değerler sıralayarak sunumuna devam etti. “Kulaklıklarınızı çıkarın. Yaratıcı kişinin işi, etrafında olup biten sınırsız olayı gözlemlemek ve onlardan küçük dersler çıkarmaktır. Çalıştığınız yerlerde de tamamen kendinize ait ortamların dışında insanlarla etkileşim içinde olabileceğiniz mekânlar olmasına dikkat edin. BBH bu anlamda özeldir. Bazen biriyle karşılaşır ve onunla konuşma fırsatı bulursunuz. Etkileşim halinde olmak sizin için en temel değerlerden biri olmalı.”

Brand Week Istanbul - Sir John Hegarty

İnanç ve cesaret

Hayatını yaratıcı olarak idame ettiren kişiler için Sir Hegarty’nin altını özellikle çizdiği diğer özelliklerse inanç, cesaret ve zıtlıktı. “Bir şeylere inanmalısınız. Ne söylemeye çalışıyorum dediğinizde kendinize verebileceğiniz bir cevap olmalı. Hâlihazırda bir felsefeniz yoksa bu gece yattığınızda kara kara düşünün demiyorum. Zamanla, yaptığınız işler sizin felsefenizi yansıtacaktır zaten” diyen Hegarty her gün, üstelik bir önceki günden farklı fikirler üretilmesi beklenen kişilerin cesur olmalarının bir zorunluluk olduğunu ifade etti. “Emin misin? Gerçekten mi? Bu soruları duyduğunuzda net olmalısınız. Yaratıcılıkta iki temel var. Bir, yetenek. Kusura bakmayın, bu tanrı vergisi. İki, cesaret. Bu kadar basit.”

Brand Week Istanbul - Sir John Hegarty

Tüm yaratıcı kariyerlerin en verimli dönemini azami 10 yıl olarak gördüğünü söyleyen Hegarty bu süreyi mümkün olduğunca uzatmak için şu tavsiyeleri verdi:

  • Her zaman en iyilerle çalışın.
  • Ego inandığınız şeydir, onu asla küçümsemeyin. Ama üzerindeki kontrolü kaybettiğiniz anda sizi yok edeceğini unutmayın.
  • Optimist olun. Kinizm yaratıcılığın ölümü demektir. Optimist olun. Çünkü onlar inançlıdır, optimistlerin felsefeleri vardır.
  • Yakınınızda çok inandığınız bir kişi tutun. Paul McCartney John Lennon’ı kaybetti ve Frog şarkısını yaptı. Lennon buna asla müsaade etmezdi. Size “yapma, bu çok saçma” diyebilecek bir dost edinin.
  • Basitlik sandığınızdan çok daha önemlidir. Tüm kariyerim boyunca işgal etmeye çalıştığım tek alan iki kulağın arasında kalan oldu. Harika fikirler basittir. Basit fikirler kafanızın içinde açılır, gelişir.

Hegarty okurlarıyla buluştu

Katılımcıların büyük beğeni ile takip ettikleri sunumunun ardından sahneyi Serdar Erener’e devreden Sir John Hegarty daha sonra MediaCat Kitapları tarafından yayınlanan “Yaratıcılık: Kuralları Boşverin” ve “Reklam: Zekâyı Sihre Dönüştürmek” adlı kitaplarını imzaladı.

Brand Week Istanbul - Sir John Hegarty

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.