MediaCat

Medya yatırımları 3 milyon liraya ulaştı

Reklamcılar Derneği, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,7’lik bir büyüme rapor ediyor.

Medya yatırımları 3 milyon liraya ulaştı

Reklamcılar Derneği‘nin (RD) Başkan Alper Üner‘in ev sahipliğinde düzenlediği basın toplantısında 2014’ün ilk altı ayına ait sektörel veriler paylaşıldı. RD Medya Asbaşkanı Demet İkiler‘in açıkladığı medya ve reklam yatırımları verilerine göre ilk altı ayda medya yatırımlarında, arama motoru reklamları hariç tutulduğunda, bir önceki yıl aynı döneme kıyasla yüzde 2,69 büyüme gerçekleşti.

En fazla büyüme yüzde 130 ile dijitalde

Medya yatırımları 3 milyon liraya ulaştıRD’nin, üye medya ajanslarının verileriyle hazırladığı rapora göre; mecra yatırımları toplamı 2.979 milyon lira olarak gerçekleşti. Yatırımların yüzde 52’sini televizyon, yüzde 19.40’ını basın, yüzde 18.20’sini dijital, yüzde 6.70’ini açıkhava, yüzde 2.20’sini radyo ve yüzde 1.10’unu ise sinema reklamları oluşturdu.

Sıralama 2014’te de değişmedi. Reklam ve medya yatırımlarından oluşan toplam büyüklük ise 3.972 milyon lira olarak açıklandı. Demet İkiler sunumunda, en fazla büyüyen mecra olan dijitaldeki büyümenin arama motoru reklamlarını da içerdiğinin altını çizdi.

2014’te dünya reklam yatırımları yüzde 5.3 büyüyecek

ZenithOptimedia verilerine göre, 2014 yılı sonunda tüm dünyada reklam yatırımlarının yüzde 5,3 büyüyerek, 523 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yatırımlarda başı çeken ilk 5 ülke; ABD, Japonya, Çin, Almanya ve İngiltere. Çin, Hindistan ve Latin Amerika yükselen pazarlar arasında yer alırken, bu ülkelerin oluşturduğu toplam pazar için yüzde 11-12 oranında büyüme öngörülüyor. 2016 yılında Çin’in Japonya’yı, İngiltere’nin ise Almanya’yı geçeceği düşünülüyor.

Medya yatırımları 3 milyon liraya ulaştı

Avrupa’da ise reklam yatırımlarında ibre 2010’dan beri ilk kez büyüme gösterdi. Kuzey ve Orta Avrupa ülkelerinde reklam yatırımları yüzde 2,7 büyüyecek; Portekiz’de yüzde 1,9, İspanya’da yüzde 2,1, İrlanda ve Yunanistan’da ise sırasıyla yüzde 4,6 ve yüzde 5,6 büyüme tahmin ediliyor.

RD’den “konkur ilkeleri”

RD yılın son çeyreğinde “Konkur İlkeleri” adlı çalışmanın kamuoyu ve pazarlama iletişim çevreleriyle paylaşılması için faaliyet gösterecek. Konkur sürecinin taraflar için etkin yönetilmesi, standartların geliştirilmesi amacındaki doküman bir rehber niteliğinde olacak. Dokümana RD websitesi ve bu amaçla hazırlanacak bir mikrositeden ulaşılabilecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.