“Ben insanla besleniyorum”

Cüneyt Asan, Günaydın'ın sevgi dolu hikâyesiyle Brand Week Istanbul sahnesindeydi.

09.11.2017 - 16:45 | Sencer Uçar

"Ben insanla besleniyorum"

Brand Week Istanbul sahnesinde bugün Goodworks İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Ergun Gümrah’ın konuğu Günaydın Restoranlar Zinciri Kurucu ve Ortağı Cüneyt Asan oldu.

Günaydın’ın sevgiyle işlenen hikâyesinin izleyicilerle buluştuğu oturumda koltuğuna bir saniye bile oturmayan Cüneyt Asan, sözlerine başarılı olmanın yolunun inanmak, sevgi ve çalışmaktan geçtiğini vurgulayarak başladı.

Şans ve tesadüflerden ziyade sebeplere inandığını, insanları başarıya taşıyan şeyin de bu sebepler olduğunu belirten Asan, bugün 41 şubesi ile 2 bin 500 çalışana istihdam Günaydın Restoranlar Zinciri’nin hikâyesini anlatmaya Erzincan’dan 60’lı yılların İstanbul’una uzanan ve yoksulluk içinde geçen çocukluk dönemiyle giriş yaptı. Çocukluğundaki mahalle ortamının kendisine kattıklarından bahseden Asan, okumaktan asla vazgeçilmemesi gerektiğini vurguladı ve kendisini dinleyenlere algılarını sokağa karşı açmalarını, hedeflere okul hayatı ve sokağın birleştirilmesi ile ulaşılabileceğini söyledi.

Mesleğe hem okuyup hem çalışarak başladığı dönemde İstanbul’da etlerin tel dolaplarda satıldığını ve kasaplığın değişmesi gerektiği fikrine 17 yaşında vardığını belirten Asan, kutsal olarak nitelendirdiği hayvanları pırlanta olarak gördüğü için kendisinin diğer meslektaşlarından farklılaştığını söyleyerek, fark yaratmak için farklı olmanın gerektiğinin altını çizdi. Ergun Gümrah’ın, et tutkusunun markalamaya nasıl dönüştüğü sorusuna Asan, Anadolu Yakası’ndaki dükkânın Avrupa Yakası’na tanıtılması için  dükkânı dünyanın ilk “Amerikan Bar ve Kütüphaneli Kasabı”na çevirdiğini ve sürecin de böyle başladığını söyleyerek yanıt verdi. Asan, bu noktadan sonra açılan her restoranda kendisiyle benzer koşullarda çocukların çalışmaya başladığını ve Günaydın’ın Özal Dönemi ile birlikte dünyaya açıldığını söyledi.

Yurtdışındaki ilk restoranın Dubai’de açıldığını, bugün yurtdışındaki restoranlardaki malzemelerin yüzde 80’inin Türkiye’den tedarik edildiğini ve çalışanlarının tamamının Türkiye’den geldiğini belirten Asan, paranın amaçtan ziyade araca dönüşmesi gerektiğinin altını çizerek, misyonlarının markayı ve Türk mutfağını dünyaya taşımak olduğunu söyledi.

Bir zamanlar yoksul çocukların reklam olarak kullanıldığını söyleyen Asan, konuşmasını sırasında sahneyi bir süre Günaydın Dubai Mutfak Şefi ile paylaştı. Türkiye’de her meslekten rol model yaratılması gerektiğini vurgulayan Asan, “Hangi işi satmak istiyorsanız, ülkede onun yüzünü yaratmanız lazım” dedi. Ülkenin en büyük PR’ını ve reklamını Günaydın tarafından istihdam edilen çocukların yaptığını da sözlerine ekledi.

Konuşmasının sonunda sevgi ve emek ilişkisine değinen Asan, beslediği insan sevgisine vurgu yaparak “Ben insanlardan besleniyorum. İnsan yiyorum” dedi. Herkesin bir hikâyesinin olması gerektiğini vurgulayan Asan açık bir mesaj da verdi: “Hikâyeniz yoksa hikâye olursunuz.”

Oturumun sonunda Doğuş Grubu ile işbirlikleri aracılığı ile Türkiye’yi dünyaya tanıttıklarını söyleyen Asan, konuşmasını “Önce kendinizi sevin. Bir numara siz olun” diyerek noktaladı.