Brand Week Istanbul 2017 onur konuğu: Yavuz Turgul

Efsaneler geçidinde Yavuz Turgul rüzgârı esti!

09.11.2017 - 16:14 | Tuğba Özögretmen

Brand Week Istanbul 2017 onur konuğu: Yavuz Turgul

Türk sinemasında unutulmaz izler bırakan Yavuz Turgul, Brand Week Istanbul sahnesinde Yekta Kopan’ın sorularını yanıtladı. Kopan’ın belirttiği üzere bu “zihin açıcı sohbet”ten akılda kalan hikâyeler ve satırbaşları şöyleydi:

  • Turgul uzun aralıklarla film yapmasının nedeninin sinemacılığı uzun süre reklamcılıkla beraber yürütmesi olduğunu açıkladı.
  • Yarattığı karakterlere ilişkin olarak, “Bir karakterin oluşması ve öykünün içine yerleşmesi öldürücü bir süreç” diyen Turgul bu yüzden hayatında düşünmek ve düşlemek arasından düşlemeyi seçtiğini söyledi.

Brand Week Istanbul 2017 onur konuğu: Yavuz Turgul

  • Muhsin Bey’in ve Eşkıya’nın yaratım süreçleri de Brand Week Istanbul sahnesinde paylaşıldı. Muhsin Bey’in hayat bulma hikâyesine dair konuşan yönetmen şu sözleri söyledi: “Ben, kendimi kendi halime bırakırım. Beyoğlu’nun arka sokaklarında dolaşırken uzaktan iki kişinin geldiğini hissettim ama aslında yoklardı. Birisi pardösülü, kafasında fötr şapka vardı. Öbürü kısa adımlarla geliyordu, bu ikiliyi sevdim. Bunların üzerine bir hikâye olur mu diye düşünmeye başladım. Sonrası adım adım… Bu adımlar çok yavaş gidiyor bende. Sanırım 5-6 yıllık bir süreçte hazırlandı” dedi.
  • Eşkıya’nın hikâyesini anlatırken ise, Manajans’tayken The Marmara’nın kral dairesinde İş Bankası’na sunum yaptıkları bir güne geri döndü: “Önden gittik, hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz. Oradan Beyoğlu’nun tüm damlarını görüyordum. Damda koşan bir adam gördüm, damdan dama ilerleyen… Eşkıya böyle başladı. Senaryo yazımı 10 yıl sürdü.”
  • Turgul yarın vizyona girecek olan yeni filmi Yol Ayrımı’nın hikâyesinde, Şener Şen’le ortak arkadaşları olan Altan Bey’in “Kafkaesk çapkınlık hikâyelerinden etkilendiğini” belirtti. Ancak yapım sürecinde, hikâyeye dair kafasında beliren türlü ihtimallerin filmin sonunu hayli değiştirdiğini de eklemeyi ihmal etmedi.
  • Turgul “Aktif reklamcılığa dönmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna ise, “Asla. Reklamcılık çok keyifli, ancak müşterilere tahammül edemiyorum. Müşteri size, onun adına düşünme fırsatı vermiyor. Ben reklamcılığı senden daha iyi biliyorum diyor” diyerek yanıt verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.