Brand Week 2017 Legends of Creativity’den satırbaşları

Etkinliğin üçüncü gününe dair en can alıcı noktalar.

08.11.2017 - 18:52 | MediaCat

Brand Week Istanbul

Brand Week Istanbul üçüncü gününde, Legends of Creativity temasıyla sektörün en yaratıcı isimlerini sahnelerine konuk etti. Zenth İnovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Goodwin, Apple’ın efsanevi kreatif direktörü Ken Segall, Ogilvy Noor Mşteri İlişkileri Direktörü Sawsan Abdillahi ve daha birçok ismin akıllarda yer eden konuşmaların en can alıcı noktaları ise şu şekilde:

 • Tom Goodwin, “Trendler ve Dönüşüm: 25 Dakikada Devri Alem” başlıklı konuşmasında dijital dünya çağında katılımcıları gerçekten de bir yolculuğa çıkardı. Dijital önce çağ ve dijital sonrası çağdan bahseden Goodwin’e göre hâlâ orta dijital çağdayız. Tam olarak teknolojiye olan hakimiyetimizi insanlık olarak oturtamamış olduğumuzu ve hâlâ deneyimleme aşamasında olduğumuzu belirtti Goodwin.

Ken Segall

 • Sadeliğin gücünü, Apple ve Steve Jobs’tan yola çıkarak anlatan efsane kreatif direktör Ken Segall, 40 dakikalık bir anılar yolculuğuna çıkardı Brand Week Istanbul katılımcılarını. Apple ve Steve Jobs’un bilinmeyen pek çok yönünü paylaşan Segall, tarihin en başarılı kampanyalarından biri olan Think Different’ı sadelik felsefesiyle ilişkisi içinde yeniden masaya yatırdı. Peki, bu güzel sunumdan sonra sadelikle neler başarabileceğinizi yeniden hatırlamak ister misiniz? İşte bir kısmı:
  *Tüketicilerinizin size duygusal olarak yakınlaşmalarını sağlayabilirsiniz.
  *Yüksek pazar paylarına ulaşabilirsiniz.
  *Markanızın belirli değerlerle anılmasını sağlarsınız.
  *Tüketicilerinizi kafa karışıklığından kurtarır; ne istediklerini keşfetmeleri yönünde işlerini kolaylaştırmış olursunuz.
 • Bu yıl Felis kazanan işlerin ortaya koyduğu tabloda nasıl trendlerin ve eğilimlerin ortaya çıktığı “Felis 2017’den Trendler” oturumunda değerlendirildi. Dijital Bölüm Başkanı Arda Erdik, Verinin Yaratıcı Kullanımı Bölüm Başkanı Viktor Kuzu, Film, Radyo ve Entegrasyon Bölüm Başkanı İlkay Gürpınar ve Üretimde Ustalık Bölüm Başkanı Ayşe Bali’nin Felis’teki değerlendirmelerin ardından trend okuması yaptığı oturumdan çıkan önemli sonuçlar şöyle:
  *Dizi entegrasyonları başarıyla yapılıyor.
  *Markaların sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik alanındaki yatırımları artıyor. Bu alanlar hem ajanslar hem de reklamverenler tarafından ilgiyle karşılanıyor.
  *Mobil uygulamalar ve mikro siteler azaldı. Her ekranda video üretimi arttı. Özellikle de ekranların konuşması önem kazandı.
  *Film kendine “online film” alanında yeni bir yer buldu. Entegre kampanyalar alanında daha fazla iş üretilmeli. Sayısı yetersizdi.
  *İşin aşçılık kısmında dünya çapında işler ortaya çıkıyor.
 • Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde Nevzat Sayın, Defne Koz ve Emre Senan’ın bir araya geldiği “Fikirden Ürüne” oturumunda, fikirden ürüne olan yolculuğun hikâyesi ele alındı. Oturumda Defne Koz, tasarımcıların görevinin şirketlerin düşünen yanı olmakta yattığını belirtti. Tasarımcının hikâyesi ile tasarımın hikâyesi iç içe geçtiğinin ortaya çıkan sonucun tatmin edici olacağı ve tasarımda sadeliğin en önemli esaslardan olduğu oturumda vurgulanan noktalar.

Dave Trott

 • Reklamcı, kreatif direktör ve yazar Dave Trott, konuşmasında zekanın sadeliği, aptallığın ise karmaşığı aradığına vurguladı. Akıllı insanların basit olana ulaşabilmek için karmaşık olanı aşmaları gerektiğini bildiklerini açıklayan Trott’un altını çizdiği bir diğer nokta ise stratejinin fedakarlık olduğu üzerineydi. Dave Trott bunu “ben size iki tenis topu atarsam birini tutarsınız ve diğerini tutamazsınız, ama bir tane atarsam onu tutarsınız” örneğiyle açıkladı.
 • Modern Müslüman Tüketici ile Tanışın adlı oturumuyla sahne alan Sawsan Abdillahi, M Jenerasyonunun tüketim alışkanlıklarına dair önemli bilgiler paylaştı. Abdillahi’ye göre M nesli, tüm Müslümanları yansıtmasa da azımsanamayacak bir grup ve bu nesil modernite ve inancın hayatlarını daha da kolaylaştırdığını düşünüyor. M neslinin sahip olduğu bu bakış açısına hitap eden markaların olmayış ise jenerasyonu kendi markalarını yaratmaya yöneltti. Bu yöneliş de tam olarak M neslinin tüketim alışkanlıklarını şekillendiren etmeni oluşturuyor.