MediaCat

Blockchain teknolojisi bizi nasıl etkileyecek?

Çok yakın bir gelecekte hayatımızın merkezine oturacak blockchain teknolojisini hızla öğrenmemiz ve bu teknolojinin hayatımızı nasıl etkileyeceğini bir an önce anlamamız gerekiyor.

Blockchain teknolojisi bizi nasıl etkileyecek?

Geçtiğimiz günlerde CMO Society buluşmaları kapsamında Ahmet Usta’dan blockchain teknolojisini dinleme fırsatı bulduk.

Satoşi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi ya da bir grup tarafından yaratılan ve dahice olduğu kabul edilen bu teknoloji pek çok sektörü dönüştürecek gibi görünüyor.

Blockchain teknolojisi bir kripto para birimi olan Bitcoin için geliştirilmiş olsa da pek çok alanı ve endüstriyi yeniden şekillendirecek, geleceğin önemli teknolojilerinden biri olarak tarihteki yerini aldı bile.

Telif hakları yönetiminden, veri saklamaya; finansal çözümlerden, devlet kurumlarına kadar binlerce alanda kullanılacak bu teknoloji dijital dünyanın en temel kimlik doğrulama, yetkilendirme aracı olarak karşımıza çıkıyor. Dijital verinin kopyalanmasına değil dağıtılmasına izin veren Blockchain aslında yepyeni bir internet türünün de omurgasını oluşturuyor.

Blockchain teknolojisi bizi nasıl etkileyecek?

Blockchain 101 kitabının yazarı ve fintech uzmanı Ahmet Usta insanoğlunun milyonlarca yıldır veriyi bir şekilde kaydettiğini söylüyor. İlk tabletlerden matbaaya, disketlere, CD’lere, bulut teknolojisine kadar uzanan sisteme blockchain ile ilk başta şeffaflık geliyor. Manipülasyona izin vermeyen sistemin temeli mutabakatla yürüyor. Mutabık olmayan ya çoğunluğun dediğine ikna olmak ya da sistemden çıkmak durumunda.

Dağıtık defter, mutabakat ve akıllı sözleşmelerin blockchain’i meydana getiren kavramlar olduğunu söyleyen Ahmet Usta, blockchain’in en çok şu alanlarda kullanılabileceğini belirtiyor:

  • Dijital para (e-ticaret, global ödemeler, para transferi, P2P borç verme ve mikrofinans),
  • Kayıt tutma (sağlık, sahiplik, oy verme, fikrî mülkiyet),
  • Menkul kıymetler (hisse senedi, kitle fonlaması, türev ürünler),
  • Akıllı sözleşmeler (dijital haklar, bahis oyunları, güvenli hesap).

İnsanlığın ilk zamanlarındaki küçük gruplar arasındaki mutabakat, güvene dayalı ilişki ve takas düzeni galiba yeniden geliyor. Çok yakın bir gelecekte hayatımızın merkezine oturacak blockchain teknolojisini hızla öğrenmemiz ve bu teknolojinin hayatımıza nasıl etki yapacağını bir an önce anlamamız gerekiyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.