Robotların gözünden savaş

Robotlar da sever; onlar da kahrolur...

01.03.2018 - 10:27 | Alev Kaynak

Robotların gözünden savaş

Raw London imzalı, Thomas Paul Martin’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu kampanyada, göçmen bir kadına eşlik eden göçmen bir robotun bakış açısından izliyoruz savaşın travmalarını.

War Child U.K.’in reklamverenliğinde izlediğimiz “Escape Robot” başlıklı film; savaşa, göçe, karanlık hatıralara bir çocuğun vereceği tepkileri veren, yeni taşındığı ülkedeki yeni çevresine alışsa bile en sıradan olayların bile kendisi için trajik geçmişin anlarını hatırlatan tetikleyicilere dönüşebildiği bir robotu anlatıyor. Arka planda Marina and the Diamonds’ın “I Am Not a Robot” parçasını duyduğumuz filmin aslına astarına ise son saniyelerde vakıf oluyoruz.

Modern toplumun çelişkileriyle yüzleştiğimiz; çokkültürlülüğü yabancı düşmanlığıyla, seyahat özgürlüğünü göç zorunluluğuyla bir arada tecrübe ettiğimiz zamanlardan geçiyoruz. Hayatımızdaki teknolojiler yüzünden, savaşları uzak diyarların gerçeği, sanal dünyalarının oyunları olarak algılıyoruz. Yani, savaş gerçeğine mesafe alıyoruz. Bu kampanyayla ise somut, aşırı gerçek ve dolayımsız gerçekliğine tanık oluyoruz savaşın. İronik bir şekilde, robot olduğunu düşündüğümüz bir figür sayesinde…

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.