Bitmek bilmeyen in-house bilmecesi

In-house ajans modeli çalışabilir ama bunun sebebi işe en iyi şekilde hizmet edecek biçimde tasarlanmış olması ve bu vizyona inanan insanları kendisine çekebilmesi. Eğer sizin için uygun olan o değilse, bir in-house ajans kurmayın.

05.09.2018 - 10:48 | MediaCat

Bitmek bilmeyen in-house bilmecesi

“In-house ajans modeli çalışabilir ama bunun sebebi in-house olması değil. İşe en iyi şekilde hizmet edecek biçimde tasarlanmış olması ve bu vizyona inanan insanları kendisine çekebilmesi” diyor Intel Global Kreatif Direktörü ve Başkan Yardımcısı Teresa Herd.

Markanın in-house ajansı Agency Inside’ın da liderliğini üstlenen Herd’e göre bu modeli kendi çalışma prensiplerine uygun bulmayanların yapacakları en akıllıca işin in-house ajans kurmaktan vazgeçip başarı sağlayabilecekleri bir pazarlama organizasyonu yaratmaya odaklanmak olduğunu söylüyor.

Bitmek bilmeyen in-house bilmecesi

Bitmek bilmeyen in-house bilmecesiSon dönemde, kendi ajans yapılanmalarını kurmak isteyen çok kişiyle sohbet ettim, öyle ki aynı haftada iki kişiyle konuştuğum bile oldu. Bu; markaların, ajans yetkinliklerini içeri alma konusunu ne denli ciddiye aldıklarının da bir göstergesi.

Bu konuda tecrübe sahibi olan kimse sözlerine şöyle başlamadı: “İyi gidiyor.” Bunun sebebi in-house ajansların çoğunun işe yaramaması. Bunun da ardında şirketin ihtiyacı olandan ziyade başında yer alan insanların vizyonlarına bağlı kalmaları var.

In-house ajansların daha iyi ve daha ucuz iş çıkarmaları ve işe daha iyi hizmet etmeleri beklenir. Ancak, ister ajans ister marka tarafından olsun, konuştuğum neredeyse herkes çaresiz ve sinekten yağ çıkarmaya çalışıyor. Büyük bir ajansın pazarlama başkan yardımcılarıyla sohbet ettim ve ellerindeki tüm projeler için konkura çıkacaklarını söylediler. 50 bin dolarlık bir proje bile hava atışına çıkıyor. Bu durumda düşünebildiğim tek şey, “Kurtar kendini!” oluyor.

Peki, markalar için her defasında kreatifleriyle birlikte konkura çıkmak, kendi işlerine kafa yormalarına kıyasla ne kadar verimli? Pazarlamaya ne denli dayanıklılık ve vizyon sağlıyor? Bu durumda iyi kreatifleri nasıl elinizde tutarsınız? Intel’e Agency Inside’ı kurmaya geldiğimde böyle bir ihtiyacımız olduğundan emin değildim. Ancak lider ekip bunu anlamak için zaman tanıdı.

Intel’deki ilk senemde hiçbir kreatifi işe almadım. Onun yerine yapılanmaya, kültüre, sürece ve stratejiye odaklandım. Bu süreçte kendinize sormanız gereken üç soru var.

Şirketin ihtiyacı olan şey ne?

Kendinize karşı dürüst olun. Eğer masaya getirdikleriniz şirketin ihtiyaçlarına hizmet etmiyorsa, kendinizi başarısızlığa açıyorsunuz demektir. Konuştuğum şirketlerden biri kendi çalışanlarının yer aldığı, bir dizi kısa dijital film hazırladıklarını söyledi. Böylece yetenek kısmında bir dizi tasarruf etmişler. Problemse şirketin bu videolara ihtiyacının olmaması!

İhtiyaçları olan şey, anladığım kadarıyla, satış noktası materyalleri ve ambalaj. Hem de çok sayıda. Fikir şu; bu ekip, kreatif tarafta en iyisini yapıyorsa, ambalaj ve POS uzmanlığı da yapmalı. Eğer ihtiyacınız yoksa, video yapacak bir yeteneği işe almayın. Odaklanın.

Neler yapabilirsiniz?

Müşterinin güvenini kaybetmenin en hızlı yolu, ihtiyacı olan şeyi yapamamanızdır. Eğer yüksek kalitede bir televizyon işi istiyorlarsa, bunu yapabilir misiniz yoksa sadece yapabilmeyi mi umarsınız? Bir şeyi ucuza halletmek onu iyi yaptığınız anlamına gelmez. Çok sayıda video yapan bir in-house ajansla konuştum ancak kreatifleri iyi ve kötüyü ayırt edebilecek perspektife sahip değillerdi.

Eğer harika bir iş çıkarmak için bu denli çaba sarf ediyorsanız ya yanlış yeteneklere sahipsinizdir ya da yanlış bir şeyler yapıyorsunuzdur. Bir şeyde iyi değilseniz, yapmayın. Bunu sizden daha iyi ve acısız şekilde yapacak tonlarca ajans var.

Şirketinizin ihtiyacı olanı yapmak istiyor musunuz?

Eğer şirketiniz gerçekten de e-postalara ve banner’lara ihtiyaç duyuyorsa, bunu yapmak istiyor musunuz? Aklınızı ve kalbinizi bu işe koyabilir misiniz? Büyük bir e-ticaret şirketinin kreatif direktörü bana televizyon işi yapmak için onlarca kreatif işe aldıklarını söyledi. Tek problem ise şu; şirket yılda yalnızca iki ya da üç reklam çıkıyor. Neden birkaç reklam filmi için bir ajans kurasınız ki? İhtiyaçları olan şey dijital. Ellerinde olansa, banner yapmak zorunda olan bir dizi hoşnutsuz kreatif.

In-house ajans modeli çalışabilir ama bunun sebebi in-house olması değil. İşe en iyi şekilde hizmet edecek şekilde tasarlanmış olması ve bu vizyona inanan insanları kendisine çekebilmesi. Eğer sizin için uygun olan o değilse, bir in-house ajans kurmayın. Başarı sağlayabileceğiniz bir pazarlama organizasyonu yaratın.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.