MediaCat

Bilişimin pazarlama yüzü

Microsoft Türkiye 25’inci senesinde Microsoft Teknoloji Zirvesi’nin beşincisini düzenledi.

Bilişimin pazarlama yüzü

Microsoft Türkiye’nin dün Haliç Kongre Merkezi’nde beşincisini düzenlediği Microsoft Teknoloji Zirvesi, üretim ve enerjiden akıllı bulut teknolojilerine kadar farklı alanlarda birçok uzman ismin konferanslarıyla 3 binin üzerinde katılımcıya kapılarını açtı.

Geçtiğimiz senelere kıyasla etkinliği bu sene daha da genişleten marka, katılımcılarına yeni girişimcilerden HoloLens deneyim alanlarına kadar  pek çok yenilik sundu.

Mikro-Lokasyon

Poi Labs Kurucuğu Ortağı Ersin Güray’ın ve HOPİ IT Direktörü Murat Taşbaş’ın “Perakendenin Geleceği: Mikro –Lokasyon Sektörü Nasıl Değiştiriyor” başlıklı oturumda, açık ve kapalı mekânlarda konum bazlı servislerin perakende sektöründe kullanımına açıklık getirildi.

Poi’nin Beacon teknolojisi aracılığı ile tüketicilerin her adımını analiz edebilmek, girdikleri mağazaları, önlerinden geçtikleri reyonları, hangi müşterinin hangi mağazada ne kadar süre kaldığını öğrenebilmek mümkün kılınıyor. HOPİ de tüm bu verileri anlamlandırarak,  müşterilerini daha yakından tanıma fırsatı buluyor ve konum bilgisi sayesinde müşterilerine yakın olan fırsatları onlarla paylaşarak eşsiz bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Poi aynı zamanda AVM içlerine yerleştirdiği aygıtlarıyla görme engellilere adım adım eşlik ederek, büyük bir kolaylık ve fayda sağlıyor. İlk olarak İstinyePark AVM’de gerçekleştirilen bu deneyim şu anda Türkiye’de toplam 28 AVM’de kullanılıyor. Aynı zamanda Piri uygulaması ile de entegrasyonu olan Poi, şu an hayatımızın pek çok bölümünde karşımıza çıkıyor.

Taşbaş’ın belirttiğine göre buradaki en önemli noktalardan bir tanesi müşteriyi rahatsız etmemek. Öyle ki, müşterinin bir uygulamayı engellemesi sadece bir “tık” hareketine bakıyor. HOPİ, AVM’deki beacon’ları kullanırken müşterinin yakın olduğu mağazayı belirliyor ve müşteriyi buraya sokmak için bildirimler yolluyor, bluetooth kapalıysa müşteriyi bluetooth’u açmaya çağırıyor. Tuvaletlere ve bebek bakım odalarına yerleştirilen beacon’lar sayesinde müşterilerin cinsiyeti ya da çocuk sahibi olup olmadığı gibi dataların da elde edilmesi oldukça kolaylaşıyor.

Microsoft Türkiye’nin 25’inci yılı

2018 yılı, Microsoft Türkiye’nin 25’inci senesi olması nedeniyle şirket için özel bir anlama sahip. Microsoft Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerem Onar da MediaCat’e yaptığı açıklamada, şirketin 25’inci senesi nedeniyle hem etkinlikten hem de Microsoft Türkiye’den bahsetti.

Satya Nadella’nın CEO koltuğuna geçmesinden bu yana Microsoft olarak büyük bir değişim süreci içerisinde olduklarını anlatan Onar; “Yeni dünyada müşteriler artık kendilerine ürün anlatılmasını değil, kendi işlerine hakim olunmasını ve onlara direkt bir çözüm ile gidilmesini bekliyor. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda, müşterilere ürün ve lisans götürme konseptinden çıkarak, iş ortaklarımızı daha fazla dinlediğimiz bir değişikliğe gittik. Biz de Microsoft Türkiye olarak şapkayı önümüzde koyup, bu değişiklikleri nasıl yöneteceğimizi düşündük. Bu yenilenme sürecinde Kramp’tan Ahmet Akın ile birlikte bir “co-creation workshop” yaptık. Türkiye’deki amacımızı sorguladık. Bu dijital dönüşüm yolculuğunda şirketlerin yanında olarak onları daha kârlı ve dünya ölçeğinde daha fazla rekabet edebilir hale getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Microsoft Türkiye olarak bu 25 senede çocuklara kodlama eğitimi ve lise öğrencilerinin bilişim bilgilerinin genişletilmesi gibi pek çok faaliyette bulunduklarının altını çizen Onar, tüm bu faaliyetlerin hikâyeleştirildiği, 25’inci yıla özel bir reklam filmleri olduğunun ve filmi yakın zamanda izleyiciyle paylaşacaklarının mesajını verdi.

Aynı zamanda Onar, “Bu sene paralel oturumlarda sektörel ayrımlar yaparak, perakende üretim ve bankacılık olmak üzere üç farklı sektörden  uzman insanları bir araya getirdik. Ana salonda enerjiyi yükseltmek için birtakım programlar ekledik. İlk defa sahnede HoloLens demo’su gerçekleştirdik. Daha gerçekçi, işin neden ve nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği konularına odaklandık” diyerek, etkinlik kapsamında da geçtiğimiz senelere göre pek çok değişikliğe gittiklerini belirtti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.