MediaCat

Başarılı insanları diğerlerinden ayıran 4 özellik

Elon Musk, Mark Zuckerberg, Bill Gates, Warren Buffett, Oprah Winfrey… Birbirinden başarılı bu insanların ortak özellikleri ne mi? Birlikte bakalım.

Başarılı insanları diğerlerinden ayıran 4 özellik

Kimi insanlar diğerlerinden daha başarılı. Çok daha başarılı. Mark Zuckerberg, Bill Gates, Oprah Winfrey seviyesinden bahsediyoruz. “Nasıl oldu da bu kadar başarılı oldular? Onlar benden farklı ne yapıyor acaba?” diye düşündüğünüz oluyor mu? Sizi bilemiyoruz ama MBANoGMAT editörleri düşünüyor olmalı.

MBANoGMAT.com editörlerinin hazırladığı ve Designtaxi’de yayınlanan “çok başarılı insanların alışkanlıkları” başlıklı infografik, başarıları tüm dünyaca kabul görmüş isimlerin 24 saati en verimli şekilde kullanmak için neler yaptıklarını ortaya koyuyor.

Çok sıkı bir günlük plan

Başarılı insanları farklı kılan 4 özellik

Benjamin Fraklin (ABD’nin kurucusu, bilim insanı, mucit, çiftçi, siyasi devrimci): 13 haftalık kişisel gelişim planları oluşturup kendini, her hafta bir meziyetini geliştirmeye adayan Benjamin Franklin bu programı yıl içinde 4 kere tekrar ediyordu.

Benjamin Franklin’in günlük planı

Sabah (“Bugün ne iyilik yapsam?”)
05:00 – 07:00 Uyan, yıkan, günün işine devam et ve kahvaltı et.
08:00 – 11:00 İş

Öğlen
12:00 – 13:00 Oku ya da hesapları incele. Yemek ye.

Öğleden sonra
14:00-17:00 İş

Akşam (“Bugün ne iyilik yaptım?”)
18:00 – 21:00 Her şeyi yerli yerine koy. Akşam yemeği ye. Müzik dinle ya da başka bir şeyle oyalan. Gününü değerlendir.

Gece
22:00 – 04:00 Uyu

Elon Musk (SpaceX ve Tesla’nın kurucusu ve CEO’su): Tüm gününü beş dakikalık bloklara bölüyor.

Elon Musk’ın haftalık planı: Pazartesi ve perşembe günleri SpaceX, salı ve çarşamba günleriyse Tesla’ya ayrılmış durumda. Cuma günlerini SpaceX ve Tesla arasında bölüştürüyor.

Mark Zuckerberg (Facebook CEO): Her gün aynı kıyafetleri giyiyor. Günlük seçimlerinin sayısını mümkün olduğunca kısıtlayarak alınması gereken önemli kararlara daha fazla zaman ayırıyor.

Çok sıkı okuma seansları

Başarılı insanları farklı kılan 4 özellik
Oprah Winfrey (Oprah Winfrey Network’ün CEO ve CCO’su): Oprah’nın Kitap Kulübü’nü (Oprah’s Book Club) kurdu ve 1996’dan bu yana 70’ten fazla kitap tavsiyesinde bulundu. 3 yaşında okumaya başlayan ve o günden bu yana durmadan okuduğunu söyleyen Winfrey “Okumak benim için kişisel özgürlük alanıma geçiş anlamı taşıyor” diyor.

Warren Buffett (Berkshire Hathaway CEO’su): Gününün yüzde 80’ini okumaya ayırıyor. Yatırım hayatına başladığı sıralarda günde 600 ila 1000 sayfa okuduğunu söylüyor.

Bill Gates (Microsoft CEO’su): Her yıl 50 kitap okuyor. “Her hafta bir kitap okumak gerçekten mümkün. Bir deneyin.”

Gün boyu üretken ve yaratıcı kalabilmek için egzersiz

Başarılı insanları farklı kılan 4 özellik

Richard Branson (Virgin Group’un kurucusu): Her sabah kite sörf yapmak, yüzmek ya da tenis oynamak için 05:00’te kalkıyor. Her gün düzenli egzersiz yapmanın kendisine 4 saat üretkenlik olarak döndüğünü belirtiyor.

Tyra Banks (Eski süper model, iş kadını, aktris, yazar): Egzersizi eğlenmek için yapmanın egzersizi bir alışkanlık haline getirmekte kritik rol oynadığını söylüyor.

Mark Cuban (Dallas Mavericks NBA takımının sahibi): Haftanın 6-7 günü günde 1 saat kardiyo antrenmanları yapıyor. Basketbol oynuyor ve kikboks dersleri alıyor.

Güçlü, pozitif ve esnek bir zihniyet

Başarılı insanların 4 alışkanlığı
Sheryl Sandberg (Facebook COO, Lean In Foundation’ın kurucusu, yazar ve aktivist): Kadınları lider pozisyonda yer almaları konusunda teşvik ediyor. “Kendimizi büyük ve küçük çaplı birçok şekilde geri plana atıyoruz: kendimize güvenmeyerek, elimizi kaldırmaktan çekinerek ve geri çekilerek. Yapmamız gerekense tam tersi, işe yüklenmek.”

Thomas Edison (1093 pantent sahibi, ABD’li mucit): Başarısızlıktan ders almayı bilen ve çözümü bulana kadar denemekten vazgeçmeyen biri. “10 bin kez yanılmadım. Bir kez bile yanılmadım. Aksine, o 10 bin yöntemin işe yaramayacağını başarılı bir şekilde kanıtladım.”

Peter Thiel (Paypal kurucu ortağı, yatırımcı ve yazar): Etrafındaki insanlara sıklıkla “Neden 10 yıllık planlarını önümüzdeki 6 ay içinde başarmayasın ki?” sorusunu yöneltiyor. Yatırımcılığın yeni deneyimlere açık olmakla alakalı olduğuna inandığı için “hazırlıksız” olmanın önemine vurgu yapıyor.

Steve Jobs (Apple kurucu ortak ve eski CEO’su): Sık sık hayır demek bazı şeylerin değişmesi gerektiğinin kanıtıdır. “Bugün hayattaki son günüm olsaydı, bugün içinde yapacağım şeylerle mutlu olur muydum?”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.