MediaCat

Ayşe Teyze ile ‘için gari’

Lay’s ve Lipton Ice Tea’yi birlikte ele alan kampanya, reklam yüzlerini bir araya getirdi.

Ayşe Teyze ile ‘için gari’

2013′te düzenlenen İlk Brand Week Istanbul‘da, Hulusi Derici‘nin sunumu esnasında Didi örneğini anlattığı sırada, Haluk Sicimoğlu‘nun “Yiyin Gari!” çıkışıyla ateşlenen tartışma mahkemeye taşınmış, ardından tarafların anlaşmaya varmasıyla son bulmuştu. Sicimoğlu tartışmadan duyduğu üzüntüyü MediaCat’in Nisan 2015 sayısında kendi imzasıyla yayınlanan özür ilanıyla dile getirmişti.

Her ikisi de PepsiCo markaları olan Lay’s ve Lipton Ice Tea için yayınlanan son kampanya, ikilinin tartışmasının odağında yer alan “Anadolu kadını” figürünün Lipton Ice Tea için de kullanılıyor oluşu açısından ilgi çekici.

Tartışma neden çıkmıştı?

İki reklamcı arasındaki tartışmanın merkezinde Sicimoğlu’nun Lay’s reklamlarında yıllardır kullanılan “Anadolu kadını” figürünün Didi tarafından haksız şekilde kullanılıyor oluşu iddiası vardı. Derici, Sicimoğlu’nun iddiasına “seksi bir kadın kullanmanın, bir çocuk kullanmanın, bir Anadolu kadını kullanmanın kimsenin tekelinde olamayacağını” söyleyerek karşı çıkmış ve Sicimoğlu’nu iddiasını mahkemede kanıtlamaya davet etmişti. Ancak tartışmada tansiyon yükselince, Sicimoğlu sinirlerine hâkim olamayıp ağır ifadeler kullanmış ve dava açan taraf Derici olmuştu.

Künye:

Reklamveren: PepsiCo
Marka: Lay’s ve Lipton Ice Tea
Reklam Ajansı: Titrifikir
Prodüksiyon Şirketi: Böcek Yapım
Yönetmen: Enes Erkan

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.