Ayna ayna söyle bana…

ABD’li lüks perakende zincirinden dünyanın ilk dijital aynası

30.01.2015 - 09:47 | Ozan Mert

Sanal ve fiziksel mağazalar birbirlerinin alışverişçiye sundukları imkânlara özeniyorlar; bir ara “showrooming” – “reverse showrooming” tartışması olmuştu hatırlarsanız. Acaba bilgilendirilmiş (fiyat/özellik karşılaştırması yapmış, kullanıcı yorumlarını okumuş ve ürün detaylarına hâkim) bir tercih, ürünü fiziksel olarak deneyimleme ve ürüne anında kavuşma/anında tatmine yeğ mi? Herhalükarda bazı çevrimdışı perakendeciler teknolojinin imkânlarından faydalanmaya kararlılar. Şu aralar daha çok beacon’lar tartışılıyor ama ABD’den bir başka ilginç uygulama örneği geldi.

Lüks perakende zinciri Neiman Marcus, Kaliforniya eyaletindeki bir mağazasında Memory Mirror ismini verdiği dijital aynayı tanıttı. Dev bir akıllı telefon görünümündeki ayna karşısındakini yansıtmakla kalmıyor, müşterinin kayıt yapmasına imkân tanıyor. Böylece müşteri farklı ürünlerin üzerinde nasıl durduğunu aynı anda görüp karşılaştırma yapabiliyor veya bir ürünün farklı açılardan, nasıl göründüğüne bakabiliyor. Ayna bununla da kalmıyor, bir ürünün farklı renklerini veya aksesuarlar gibi bazı başka ürünleri sanal olarak oluşturabiliyor. Müşteri isterse kayıtları mail yoluyla veya sosyal medyada paylaşarak başkalarının değerlendirmesine sunabiliyor.

Kaynak: psfk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.