MediaCat

AWS yeni yapay zekâ destekli asistanı Amazon Q’yu tanıttı

AWS’in yeni asistanı, çalışanların şirket verileri aracılığıyla sorularına yanıt almalarına, problem çözmelerine, içerik üretmelerine ve farklı konularda harekete geçebilmelerine yardımcı olacak.

AWS yeni yapay zekâ destekli asistanı Amazon Q’yu tanıttı

Amazon Web Services (AWS), Las Vegas’ta düzenlenen AWS re:Invent 2023 etkinliğinde yeni üretken yapay zekâ destekli asistanı Amazon Q’yu duyurdu.

Kişiselleştirmeye açık olan Q, kullanıcılarının sordukları sorulara hızlı yanıtlar alabilmesini, içerik oluşturmasını, herhangi bir konuda harekete geçmesini desteklemeyi amaçlıyor. Bilgilerin müşterinin bilgi depoları, kodları ve kurumsal sistemleri arasında paylaşılmasını da sağlayan Amazon Q, müşterisi olan şirketlerin çalışanlarına görevlerini kolaylaştırmak, karar alma ve problem çözme süreçlerini hızlandırmak ve iş yerinde yaratıcılık ve yenilikçiliği teşvik etmek adına bilgi ve tavsiyeler sunuyor.

AWS’in 17 yıllık bilgi ve deneyimi ile eğitilen Amazon Q, geliştiriciler ve BT uzmanlarının AWS iş yüklerini yönetmelerine yardımcı oluyor. Müşteriler, Amazon Q’ya AWS Management Console, kendi geliştirdikleri ortamlar, Slack veya diğer üçüncü taraf uygulamalar üzerinden, etkileşimli arayüz ile erişebiliyor. AWS Well-Architected Framework, başarı örnekleri, dokümantasyon ve çözüm uygulamaları alanlarındaki modeller konusunda uzman olan Amazon Q, kullanıcılarının yeni hizmet ve kabiliyetleri keşfetmelerine, hızlı başlangıçlar yapmalarına, yeni teknolojileri öğrenmelerine, sorun çözmelerine, uygulamalarını güncellemelerine ve daha fazlasına yardımcı olmayı hedefliyor. Kullanıcılar, AWS’in kabiliyetleri hakkında sorular sorarak net yanıtlar alabildikleri gibi hizmetlerinin nasıl çalıştığını araştırabiliyor ve kendi işlerine en uygun servisi tespit edebiliyor. Amazon Q, soruya göre alıntılar ve kaynak bağlantılar sunabildiği gibi; daha fazla ayrıntıya ihtiyacı olanların ek sorularına yanıt vererek kendi işlerine en uygun seçeneği tespit etmelerine de yardımcı oluyor.

Aralarında Amazon S3, Dropbox, Confluence, Google Drive, Microsoft 365, Salesforce, ServiceNow ve Zendesk bulunan popüler veri kaynakları için 40’tan fazla uygulamanın yanı sıra şirket içi intranet, wiki, işletim kitabı ve daha fazlasıyla bağlantıyı destekleyen Amazon Q, bağlı olduğu tüm bilgileri sentezledikten sonra ve müşteri kendi asistanını kullanmaya hazır olduğunda, çalışanların şirketin mevcut doğrulama sistemini kullanarak erilebileceği bir web uygulaması oluşturuyor. Amazon Q aynı zamanda, blog yazısı oluşturmak, belgeleri özetlemek, e-posta taslağı oluşturmak ve toplantı akışı yaratmak gibi görevlere yardımcı olarak günlük iletişimi kolaylaştırıyor. Çalışanlar Amazon Q’yu ek olarak Jira, Salesforce, ServiceNow ve Zendesk gibi popüler sistemlerdeki görevlerini tamamlamak için de kullanabiliyor.

Amazon Q, sağladığı içgörülerde müşterisinin sağladığı kaynaklara sadık kalıyor. Müşterilere bir konuyu bütünüyle sistem dışı bırakmayı ya da anahtar kelimelerle hem soru hem tamamlanmış yanıtları filtrelemeyi sağlayan ek yönetim kontrolleri de sunuluyor. Yöneticiler ayrıca belirli yanıtları, belirli çalışanlar veya veri kaynakları özelinde sınırlayabiliyor.

Temel modellerini eğitmek için ticari müşterilerin verilerini kullanmadığı için güvenli bir platform sunduğu vaadiyle önizleme aşamasında kullanıma sunulan Amazon Q’nun erken dönem müşterileri arasında BMW de yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.